Wątroba objawy – jakie mogą być objawy chorób wątroby?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Bardzo ważną kwestią jest wiedza jakie może wysyłać nam chora wątroba objawy. Nie dotyczy to tylko wątroby, ale wszystkich innych problemów problemów zdrowotnych. Prawidłowe rozpoznanie swoich objawów i szybka konsultacja z lekarzem jest bardzo ważna w leczeniu. Skupmy się jednak na wątrobie. Właśnie w przypadku chorób wątroby szczególnie ważne jest aby w porę dostrzec niepokojące objawy i zgłosić do lekarza.

Niestety niektóre poważne i stosunkowo częste choroby nie wykazują we wczesnym stadium objawów, a gdy objawy się pojawią może być już za późno na zastosowanie skutecznego leczenia. Tak bywa często np. w przypadku marskości wątroby. Nawet w przypadku, gdy wątroba jest ciągle uszkadzana przez jakieś toksyny (np. alkohol) to jednak mimo tego może nie dawać żadnych konkretnych objawów. Czasem natomiast objawy mogą pojawić się dopiero wtedy gdy dojdzie do niewydolności tego narządu. Dlatego tak ważną kwestią są badania kontrolne, jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia co do stanu naszej wątroby. Szczególnie osoby, które należą do grupy podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o jakąś konkretną chorobę, bądź zespół chorób powinny poddawać się okresowym badaniom kontrolnym.

Grupa osób szczególnie narażona na różnego rodzaju problemy z wątrobą to m. in. Ludzie nadużywający alkoholu (także leków oraz części narkotyków), praca związana z możliwością zakażenia WZW (choć wtedy zwykle zalecana jeszcze szczepionka ochronna przeciw konkretnym szczepom), przyjmowanie środków hormonalnych, bądź doustnych środków antykoncepcyjnych.

Przejdźmy teraz do tego jakie wątroba objawy wysyła nam najczęściej, gdy zaczynają występować problemy. Wątroba jest bardzo szczególnym organem i wiele jej chorób może przebiegać bezobjawowo, aż do zaawansowanego stadium. Niestety objawy często mogą być niejasne i nie wskazujące jednoznacznie na problemy z wątrobą jak np. ogólne osłabienie organizmu zmęczenie. Zwykle pacjencji (a zdarza się, że czasami nawet i lekarze) początkowo nie przypuszczają, że to wątroba objawy te przekazuje.

Wątroba – objawy chorób

Tak jak już wspominałem wątroba objawy nie zawsze przekazuje w sposób jasny i czytelny. W początkowym stadium objawy zwykle są mało uchwytne, a zdarza się że jest tak również i w późniejszym stadium.

Tak więc choroby wątroby mogą objawiać się w następujący sposób:

złe samopoczucie,

brak apetytu,

długotrwałe zmęczenie,

utrata masy ciała,

zaburzenia trawienia,

bóle brzucha w okolicach prawego podżebrza,

wzdęcia,

zaparcia.

Wymienię jeszcze kilka objawów, które bardziej jednoznacznie wskazują na problem z wątrobą. Zwykle mogą sugerować poważny stan, który wymaga natychmiastowej porady lekarskiej.

Oto one:

brązowe zabarwienie moczu,

białkówki oczu koloru żółtego,

niestrawność.

Na końcu chciałbym zaznaczyć, że rozpoznanie oraz leczenie chorób wątroby należy tylko i wyłącznie do lekarza. Wątroba objawy wysyła zwykle dość niejasne tak więc konsultacja z lekarzem i odpowiednie badania to podstawa jeśli odczuwamy jakieś objawy ze strony wątroby, bądź otrzymaliśmy już jakieś niepokojące wyniki badań.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*