Trogir

szpital-dziekanow.waw.pl/
szpital-dziekanow.waw.pl/
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wiadomości ogólne:

Trogir to miasteczko portowe położone na wybrzeżu Adriatyku, które zlokalizowane jest w Dalmacji Środkowej, w rejonie splicko-dalmatyńskim. Dawna część miasta Trogir znajduje się na wyspie oraz połączona jest z lądem mostem z kamienia. Trogir uchodzi za wzór średniowiecznego planu urbanistycznego, stąd też jego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Historia:

Trogir powstał w III w. p.n.e. przez greckich kolonizatorów z wyspy Issa czyli obecnej wyspy Vis. Od tego momentu jest ważnym portem. W I w. n.e. gród owładnęli Rzymianie. W roku 304 cesarz Dioklecjan rozkazał uśmiercić tu biskupa Splitu Dujama za głoszenie chrześcijańskiej religii. Od roku 1107 Trogir był pod zwierzchnictwem Węgier, a w 1123 r. został zniszczony przez Saracenów. Po 70 latach miasto zostało odtworzone i stało się znaczącym ośrodkiem kulturalnym, ekonomicznym i handlowym. Pozytywnie oceniany jest czas panowania Mladena Śubicia. W rozroście nie przeszkodziło miastu władza Wenecjan chociaż okupowali Trogir przez 350 lat. Po upadku Wenecjan, miasto przynależało do Austro-Węgier. Po I wojnie światowej włączono do Jugosławii, tymczasem po jej rozpadzie w 1991 stało się częścią Chorwacji.

Atrakcje:

Podstawowe atrakcje miasta Trogir to Brama Północna nazywana Lądową, która zbudowana została w stylu późnorenesansowym w XVII. Inna to Brama Morska która została postawiona w 1593 roku i obecnie zamyka szlak komunikacyjny na Starówce.
W 1457 roku został zrealizowany Pałac Čipiko w stylu renesansowym, innymi słowy dwór dla rodziny najzamożniejszej ówcześnie w Trogirze. Pierwsze piętro pałacu cechuje się dwoma triforiami z balustradą z jasnego kamienia, a na końcach zlokalizowane są pilastry zwieńczone dekoracją w kształcie spirali. Pomiędzy łukami zaś umiejscowione są figury czterech aniołów.
Warto też odwiedzić Miejskie Muzeum. Jego wystawa obejmuje obiekty powiązane z historią miasta. Znajdują się tam także pamiątki po miejscowej arystokracji. Nie można również pominąć twierdzy Kamerlengo z XV w. To część miejskich fortyfikacji. Posiada podwórze oraz masywną wieżę. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękny widok na miasto i promenadę portową.
W Trogirze znajdują się także rozliczne świątynie, a najważniejsza oraz najokazalsza to Katedra Św. Wawrzyńca mieszcząca się na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w roku 1123. Teraz stoi ona przy Placu Jana Pawła II. Prace budowlane nad świątynią zakończyły się dopiero w XVII wieku. Katedra to kompozycja styli architektonicznych. Zaraz przy katedrze znajduje się dzwonnica konstruowana przez mniej więcej 200 lat.

Kuchnia:

Przeważają tu lekkie Dania. Na długości wybrzeża rządzą owoce morza oraz ryby. Specjałem są tu małże w czosnkowym sosie. Warte skosztowania są ryby z rusztu: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za smakołyk uznaje się tu scampi czyli zupy rybne oraz sałatki z owoców morza. Warto także posmakować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami.

Klimat:

Dominuje tu klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura optymalna wynosi ok. 30 stopni. W zimie temperatura sporadycznie spada poniżej 0.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*