Slippery Elm Ulmus Fluva

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nie wiele jest przypadków aby roślina lecznicza miała wpływ na przebieg historii, w tym przypadku  Stanów zjednoczonych a tym samym i całego świata. Slippery elm tradycyjny lek indiańskich plemion służący również jako pożywienie w czasie głodu uratował życie Georgowi Washington i jego oddziałom ukrywającym się w okolicach Valley Froge. Gotowana kora drzewa z rodzaju Elm pozwoliła rewolucjonistom przetrwać 12 dni w czasie ostrej zimy.

Slippery Elm drzewo z rodziny Wiązów  występuje w centralnych Stanach zjednoczonych oraz wschodniej Kanadzie. Drzewo to osiąga wysokość do15 – 18 metrów zaś średnica pnia 30- 90 cm. W niektórych rejonach stanów drzewo to jest zaliczane do gatunków zagrożonych wyniszczeniem jako że olbrzymia ilość Wiązów padła ofiarą tzw. zarazy holenderskiej.

Rodzina wiązowatych ( Ulmaceae ) występuje w ok. 30 gatunkach krzewów i drzew, w Polsce rosną trzy gatunki: wiąz szypułkowy, wiąz polny oraz najbardziej spokrewniony z Slippery Elm wiąz górski czyli brzost. Niestety piękne te drzewa są ciągle dziesiątkowane przez zarazę holenderską której przyczyną jest porażenie  grzybem Graphium ulmi.
Slippery Elm była używana przez Indian jako niezwykle ceniony lek, pożywienie oraz materiał do budowy canoe.

Indianie przekazali swą wiedzę wczesnym osadnikom Europejskim w śród których Slipery Elm szybko zyskała niezwykłą popularność jako środek leczniczy a także jako ostatnia szansa ratunku w czasie braku innej żywność. Slippery Elm uzyskiwano z drzew wiązowych, po zdarciu zewnętrznej warstwy kory zdejmowano następną niezwykle śliską warstwę ( stąd nazwa  slippery elm) a po wysuszeniu siekano na drobne kawałki lub mielono na proszek. Należy wspomnieć że Slippery Elm jest jednym ze składników słynnego leku przeciw rakowi Essiac,  którego recepturę przekazał kanadyjskiej pielęgniarce Rene Caisse indiański szaman z plemienia Ojibwa. Bez wątpienia Slippery Elm to jedna z najcenniejszych roślin leczniczych przekazanych nam przez tradycyjną medycynę Indian północno Amerykańskich mająca ciągle zastosowanie we współczesnym zielarstwie.

%name Slippery Elm Ulmus Fluva

Niezastąpiony środek w nieomal wszystkich problemach żołądkowych, stosowana w czasie  przewlekłych biegunek łagodzi objawy przy równoczesnym wzmocnieniu organizmu dzięki swym odżywczym właściwościom, daje również doskonałe efekty przy chronicznym zatwardzeniu. Reguluje trawienie pomagając organizmowi  wyeliminować zanieczyszczenia i toksyny, posiada efekt łagodzący na podrażnione jelita i przewód moczowy, pomaga przy chorobie wrzodowej.
Slippery elm to także doskonały środek stosowany przy bólach gardła i jako środek wykrztuśny w problemach płucnych. Ma także zastosowanie zewnętrzne, w czasie wojny secesyjnej był powszechnie używany do leczenia ran postrzałowych.

Lista możliwych zastosowań jest niezwykle długa, lecz należy wspomnieć że zastosowanie kory wiązowej nie jest obce Polskiemu zielarstwu. Kora wiązowa (cortex Ulmi) jest stosowana   w przypadku zaburzeń trawiennych, stosuje się ją w formie naparu pijąc  2-3 szklanki dziennie. Silniejszy napar stosowany jest do przemywania otwartych lub ropiejących ran, ma on także zastosowanie do płukania jamy ustnej i gardła w czasie stanów zapalnych.
Slippery Elm nie posiada żadnych znanych efektów ubocznych, kombinacja właściwości leczniczo odżywczych pozwala na stosowanie dla osób wycieńczonych chorobami, podeszłych wiekiem a nawet jest doskonałą odżywką dla małych dzieci.

Na zakończenie podaję  prosty przepis na kleik z Slippery Elm:   Łyżkę stołową Slippery Elm powoli rozmieszać z 1/2 – 3/4 szklanki gotującej wody do czasu uzyskania gęstej masy następnie dodawać wody aż do uzyskania płynnej postaci. Uzyskana mieszanina przypomina kisiel czy kleik, ma dość przyjemny zapach i nawet nienajgorszy smak.
Przy problemach żołądkowych zamiast wody można użyć wywaru ze ślazu lekarskiego co znacznie zwiększy efektywność kuracji.
Slippery Elm jest osiągalna w większości sklepów zielarskich ( w Kanadzie i USA ).

%name Slippery Elm Ulmus Fluva

Catch Me Patch Me

297 zł 137 zł

Zamów dzisiaj i oszczędź 160 zł, otrzymaj darmową wysyłkę i gwarancję satysfakcji.

Jutro promocja przepada.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*