Samobadanie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Samobadanie

Schemat samobadania piersi. Fot. mojepiersi.com.pl

Samobadanie piersi uchodzi za podstawę profilaktyki raka piersi. Regularne badanie własnych piersi pozwala zauważyć najdrobniejsze zmiany w kształcie, wyglądzie i strukturze. Z badań wynika, że średnica guzka wykrywanego u kobiet, które nigdy same nie badały sobie piersi wynosi 40 mm. U pań, które regularnie, co miesiąc wykonują samobadanie wielkość ta wynosi 12 mm. Ma to kolosalne znaczenie, gdyż im wykryty guzek jest mniejszy, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.

Pamiętaj, samobadanie nie zwalnia z regularnego odwiedzania ginekologa oraz wykonywania profilaktycznych badań USG piersi i mammografii

Jak wykonuje się samobadanie?

Najlepiej badanie przeprowadzać raz w miesiącu, między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Należy je wykonywać:

Przed lustrem
Podnieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widać zmian w kształcie piersi, kolorze skóry, czy skóra na piersiach się nie marszczy, nie ciągnie, czy brodawki nie są wciągnięte. Ręce oprzyj na biodrach i sprawdź, czy widać jakieś zmiany w wyglądzie piersi. Ściśnij brodawkę i zwróć uwagę, czy nie wydziela się z niej jakiś płyn. Każdą brodawkę badaj oddzielnie

Pod prysznicem
Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Trzema środkowymi palcami lekko naciskając zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków. Podobnie zbadaj drugą pierś.

Po kąpieli
Połóż się płasko, pod lewy bark wsuń zwiniętą poduszkę lub ręcznik, lewą rękę włóż pod głowę. Palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj ruchy takie same jak podczas badania pod prysznicem. Powtórz badanie z drugą piersią. Leżąc zbadaj pachy, czy nie są powiększone węzły chłonne. 

Pamiętaj, 80 proc. zmian w piersiach wykrywają same kobiety lub ich partnerzy. Nie każdy wykryty guzek jest rakiem, ale gdy go wyczujesz lub zauważysz inne niepokojące zmiany w piersiach, zgłoś się do lekarza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*