Otoskleroza

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Otoskleroza

Układ kostny człowieka jest czuły na wpływ różnorodnych chorób. Jedną z nich jest otoskleroza, która nazywana jest chorobą kości. Wbrew powszechnemu przekonaniu, otoskleroza nie ma nic wspólnego ze sklerozą, czyli z miażdżycą naczyń. W jej wyniku człowiek może nawet utracić słuch.

Pojęcie choroby

Otoskleroza jest chorobą tajemniczą, a lekarze i badacze nie wskazali jeszcze spójnych przyczyn jej powstawania. Najczęściej rozwija się ona u kobiet, często w okresach zmian hormonalnych, które towarzyszą ciąży. W wyniku rozwoju otosklerozy dochodzi do powstania nieprawidłowej kostnicy, która unieruchamia strzemiączko w uchu. Prowadzi to do upośledzenia zmysłu słuchu.

Pod pojęciem otosklerozy rozumie się dziedzicznie uwarunkowane schorzenie błędnika kostnego, czyli właściwej obudowy ucha wewnętrznego. To w nim znajduje się narząd słuchu i równowagi. Najprawdopodobniej, jak mówią lekarze, to schorzenie jest wynikiem niezwykle ograniczonego zaburzenia metabolizmu mineralnego kości w obrębie ucha.

Naukowcy wskazują, że otoskleroza ma wieloczynnikowe podłoże. Może być ona chorobą dziedziczną, choć prawdopodobieństwo wynosi przy tym około 20%. Mogą ją wywołać wspominane już zmiany hormonalne, albo czynniki autoimmunologiczne, zaburzające reakcje układu odpornościowego. Inną przyczyną otosklerozy może być zakażeniem wirusem odry.

Istnieje jedna z odmian otosklerozy, która dotyczy dzieci i młodzieży. Mowa tu o otosklerozie młodzieńczej, która nie jest łatwa w leczeniu. Powszechnie występuje jednak objawowa otoskleroza, czyli jej postać kliniczna. Występuje najczęściej wśród osób o białym kolorze skóry. Znacznie rzadziej to schorzenie dotyczy rasy czarnej i żółtej. Ubytek w słuchu spowodowany otosklerozą u pacjentów pojawia się pomiędzy 15 a 40 rokiem życia.

Objawy schorzenia

Początkowo, otoskleroza nie daje zbyt wielu objawów, ale jeśli choroba szybko postępuje, wówczas następuje upośledzenie słuchu zwykle w obu uszach jednocześnie. Sygnałem niepokojącym powinno być zapalenie ucha. Wśród charakterystycznych objawów otosklerozy wymienia się między innymi:

  • Szum w uszach,
  • Niewielka ilość woskowiny w uszach,
  • Uczucie ciśnienia w uszach,
  • Podbarwienie gałek ocznych na niebiesko,
  • Niedosłuch o charakterze przewodzeniowym,
  • Gorsze słyszenie w czasie ciąży,
  • Zaburzenia w przewodzeniu fal dźwiękowych,
  • Brak odruchów mięśnia strzemiączkowego,
  • Zawroty głowy.

Leczenie

Otosklerozę leczy się operacyjnie i najczęściej chirurdzy uzyskują przy tym pożądane rezultaty. W leczeniu stosuje się również leki poprawiające ukrwienie ośrodkowego układu nerwowego oraz ucha zewnętrznego. Jeśli otoskleroza nie będzie leczona, to po wielu latach może ona doprowadzić do niedosłuchu, albo nawet całkowitej głuchoty.

O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*