Ostroga piętowa – objawy, leczenie, ćwiczenia

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Ostroga piętowa - objawy, leczenie, ćwiczenia

W przekonaniu wielu osób dolegliwość taka jak właśnie ostroga piętowa powoduje ból. Stąd też wiele szczególnie starszych osób gdy tylko poczują ból w pięcie stwierdza, że to z pewnością ostroga. Jaka jest prawda? Nic bardziej mylnego, ponieważ ból pięty może być przyczyną zupełnie innego schorzenia, podczas gdy sama ostroga nie zawsze powoduje ból czy nawet dyskomfort. Z tego właśnie powodu wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia, a dopiero zdjęcie RTG stopy obrazuje nie tylko jej obecność, ale również ukazuje stopień jej zaawansowania. Tak naprawdę jedyna opcja, która jest w stanie w jakiś sposób wykryć zmiany w stopie jest regularne badanie się w tym i również wykonywanie zdjęcia RTG stopy. Dzięki temu można będzie zauważyć zmiany w tak początkowym stadium, że usunięcie problemu nie będzie stanowiło większego wyzwania. Niestety ale w przeważającej cześć przypadków zdarza się, że ostroga jest rozpoznawalna w bardzo zaawansowanym stadium, a wtedy proces leczenia jest niezwykle długi. Dlatego niezwykle duże znaczenie ma tutaj profilaktyka, gdyż to właściwie dzięki niej można będzie kontrolować stan swojego ciała i ewentualnie zacząć leczenie.

Co to jest właściwie ostroga piętowa?

Bardzo wiele osób jest w stanie wyobrazić sobie, że jest to zwyczajnie wystająca kość która boli. Jaka jest prawda? Otóż prawda jest zupełnie inna. W naszej stopie znajdują się więzadła, dzięki którym ma ona możliwość wykonywania ruchów, a tym samym jesteśmy w stanie chodzić. Natomiast w momencie gdy dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia więzadeł pojawiają się problemy, gdyż w pięcie zaczyna odkładać się wapń. To właśnie zwapniona część przy kości tworzy tak zwaną ostrogę piętową. Jednak bardziej profesjonalnie tego typu zjawisko nazywa się zapaleniem. To właśnie stan zapalny miejsca w którym więzadło styka się z kością powoduje tego typu zjawisko chorobowe. Nie jest to więc żadna wystająca kość, jak to sobie wiele osób wyobraża niejednokrotnie.

Jakie są przyczyny? U kogo może się pojawić?

Tak naprawdę przyczyn pojawienia się ostrogi piętowej może być wiele. Dlatego ciężko jest określić, która z nich jest najbardziej prawdopodobna. Należy przede wszystkim spytać bliskich, czy ktoś w naszej rodzinie zmagał się z tego typu dolegliwością, ponieważ jak wiadomo, w bardzo dużym odsetku ostroga piętowa może być dziedziczona. Czy jeśli w rodzinie problem występował, to właściwie każdy będzie się z nim zmagał? Nie jest to taki pewnik, ponieważ medycyna wciąż się rozwija, a tym samym powstaje coraz więcej sposobów na profilaktykę oraz zapobieganie tego typu zmianom chorobowym. Najważniejsza kwestią w momencie w którym dowiadujemy się, że ktoś z naszej rodziny zmagał się z tym problemem jest to, by reglanie wykonywać u siebie zdjęcie RTG stopy. Ponieważ wiele osób, które posiadają ostrogę piętową nie odczuwa z tego tytułu żadnego bólu ani nawet dyskomfortu. Niestety ale jeśli w porę się nie zareaguje, a problem dalej będzie się rozwijał, to w danym momencie ból może się pojawić nagle i może być niezwykle uporczywy. Szczególnie z tego typu zmianami zmagają się osoby starsze, które w dużej mierze są nieświadome, że problem ten istniał wiele lat wcześniej zanim jeszcze pojawił się ból.

Nadwaga a ostroga piętowa

Kolejną bardzo częsta przyczyną powstawania ostrogi piętowej jest niestety nadwaga. Coraz większa liczba osób zmaga się z dodatkowymi kilogramami, co oznacza, że automatycznie są one narażone na szereg różnego rodzaju chorób oraz zwyrodnień stawów. Nie od dziś wiadomo, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla całego organizmu. Niestety w czasie profilaktyki bardzo często zapominamy o tym, jak ważne są stopy, ponieważ to właśnie na nich opiera się cały ciężar ciała. Należy więc mieć świadomość co do tego, że nawet jeśli do tej pory zupełnie nie odczuwaliśmy dyskomfortu w trakcie chodzenia przy nadwadze, to w każdym czasie naprawdę wiele będzie się mogło tutaj pozmieniać. Nie od dziś wiadomo, że jeśli chodzi o powstawanie ostrogi piętowej to nadwaga jest sprzyjającym środowiskiem, ponieważ ucisk na stopę jest naprawdę potężny, a to powoduje się więzadła wykonują ogrom pracy przy każdym kroku. Z pewnością po pewnym czasie może zdarzyć się tak, że zaczną się one buntować.

Niewygodne obuwie a ostroga piętowa

Bardzo często ostroga piętowa występuje również w sytuacji, gdy nosimy niewygodne obuwie. Niestety ale źle spasowane obuwie, które bardzo często powoduje ucisk na konkretne partie stopy powoduje, że można będzie nie tylko odczuwać dyskomfort w trakcie poruszania się, ale również zwiększa się szansa na wystąpienie ostrogi piętowej. Nie od dziś wiadomo, że szczególnie mocno narażone są panie, które uwielbiają szpileczki. W obuwiu tym stopa jest nienaturalnie wygięta, a to oznacza, że ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie, w jedynie przednia część stopy jest obarczona nim całym. Koniecznie więc należy zadbać o to, by mimo wszystko uwielbienie jakie decydujemy się zakupić nie tylko ładnie się prezentowało, ale również było odpowiednio dopasowane do naszej stopy. Coraz większa liczba producentów wprowadza na rynek obuwie o rożnym stopniu tęgości, co oznacza, że można będzie w o wiele bardziej precyzyjny sposób spasować buty własne dla siebie.

Kto jest szczególnie narażony na tę dolegliwość? Tak naprawdę bardzo narażone są osoby otyłe, ponieważ występuje u nich płaskostopie, stopa staje się niezwykle szeroka, a to oznacza, że automatycznie zostają rozciągnięte i obarczone więzadła. Koniecznie więc należy zadbać o swoja prawidłowa wagę, gdyż każdy dodatkowy kilogram może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia właśnie tego problemu. Znacznie częściej problem ten występuje u pań, które stawiają na fajne zamiast wygodne obuwie. Wiadomo, że u osób starszych również ostrogi piętowe występują, jest to najczęściej efekt wieloletnich zaniedbań a także tego, że przez wiele lat ostrogi nie dawały o sobie znać. Dlatego jeszcze raz należy podkreślić jak ważna jest przede wszystkim profilaktyka.

Objawy

Pomimo tego, że wiele osób spodziewa się tego, że jednak ostrogi bolą, to należy mieć świadomość, że niezwykle często będą one mogły pozostawać bez żadnych objawów. Nawet nie muszą powodować dyskomfortu w trakcie poruszania się. Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że je posiada. Niestety lubią dawać o sobie znać u osób starszych. To właśnie wtedy bóle stają się nie do wytrzymania, co jest jednocześnie objawem naprawdę zaawansowanego stopnia w jakim ostrogi występują. Niestety przy tak mocno zaawansowanym stadium leczenie trwa bardzo długi czas.

bC3B3l piC499ty ostroga piC499towa Ostroga piętowa  objawy, leczenie, ćwiczenia
Co to jest właściwie ostroga piętowa?

 

Sposoby przeciwdziałania

Wraz z postępem medycyny pojawiło się coraz więcej możliwości przeciwdziałania ostrogom. Jedną z nich jest oczywiście profilaktyka. To najbardziej skuteczne rozwiązanie, bez względu na to czy jesteśmy obarczeni problemem dziedziczenia ostrogi czy tez jednak nie. Należy mieć świadomość co do tego, że przez bardzo długi czas może ona zupełnie nie dawać żadnych objawów. To wszystko powoduje, że jednak można będzie całkowicie zmienić swoje zdanie, oraz przekonać się o tym, że jednak wczesne wykrycie daje stuprocentową szanse na wyleczenie. Dlatego nie ma tutaj większego znaczenia, czy ktoś jest obarczony genetycznie czy tez jednak nie to, i tak można będzie znacznie częściej się badać.

Bardzo ważnym sposobem przeciwdziałania wydaje się być noszenie wygodnego obuwia. Dlatego też na zakupy warto jest wybierać się popołudniu, a właściwie bliżej wieczora. Dlaczego to właściwie wtedy jest najlepsza pora na zakup obuwia? Ponieważ nasza stopa jest spuchnięta, a tym samym można będzie o wiele lepiej zadbać o właściwy rozmiar jak i również tęgość samego obuwia. Panie natomiast powinny znacznie bardziej dobierać obcasy które nie będą zbyt wysokie, a jeśli już mają zamiłowanie do takich, to w domu warto jest chodzić na boso.

Zadbanie o prawidłową wagę wydaje się mieć najwięcej korzyści. Nie tylko nasza sylwetka będzie mogła prezentować się o wiele bardziej atrakcyjnie, ale również zmniejszymy szanse na występowanie wielu chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy tez problemy z krążeniem. Tak naprawdę należycie zadbamy również o stopy, gdyż to właśnie na nich opiera się cały zatracić naszego ciała. Koniecznie więc należy kontrolować swoja wagę i jeśli przekracza ona normę, to mimo wszystko warto jest zastanowić się nad odchudzaniem.

Leczenie

Czy naprawdę ostrogę piętową należy leczyć? Zaczynając od tego, że bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej posiadania, wydaje się że samo leczenie jest nie do końca odpowiednim rozwiązaniem. Z drugiej jednak strony, należy mieć świadomość co do tego, że jeśli ktoś nie wie, że ją posiada to automatycznie nie będzie jej leczył. Jeśli natomiast badamy się profilaktycznie, oraz na zdjęciu RTG pojawił się widoczny problem, to można będzie zacząć leczenie. W ten właśnie sposób uchronimy się przed bólami w późniejszym wieku. Warto jest zachęcić do takiej właśnie profilaktyki również naszych bliskich.

Sposoby leczenia

Sposoby leczenia ostrogi piętowej zależne są od tego, w jakim stopniu jest ona zaawansowana. Wiadomo, że inaczej postępuje się ze zmianami na samym początku i zupełnie inaczej w momencie gdy zmiany są już bardzo zaawansowane. Jednocześnie bardzo ważne jest by kupować wygodne obuwie, bardzo dużo chodzić na boso, niezależnie czy przebywamy w swoim domu czy te z na podwórku. Najlepiej jest spacerować po piasku na plaży, ponieważ to właśnie wtedy ćwiczymy nasze stopy. Na rynku jest szereg wkładek które mają za zadanie ulżyć w bólu, jak i również przywrócić sprawność bez uczucia dyskomfortu. Niezwykle pomocne wydają się specjalistyczne wkładki do butów, które nie tylko eliminują ból, ale również powodują że w trakcie chodzenia stopa nie jest poddawana drganiom, a tym samym nie występuje dyskomfort.

W skrajnych sytuacjach, gdy ból uniemożliwia nie tylko chodzenie ale daje się we znaki również w czasie siedzenia czy leżenia koniecznością wydaje się być zabieg. To właśnie dzięki niemu można będzie poczuć się lepiej, pomimo tego, że będzie wymagany czas by jednak można było powrócić do sprawności to i tak polepszy się jakość życia. Koniecznie więc należy dość szybko udać się do specjalisty, gdy zauważymy pierwsze zmiany, jeśli wcześniej nie prowadziliśmy profilaktyki. Być może uda nam się uniknąć operacji, i można będzie zmiany skorygować wkładkami do obuwia. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego nie da się jednoznacznie określić, jak potoczą się nasze losy. Warto jest mimo wszystko się badać, by w późniejszym czasie nie dopuszczać do niemiłych niespodzianek.

Popularne preparaty

Obecnie na rynku jest niezwykle wiele preparatów, dzięki którym niby w cudowny sposób można pozbyć się ostrogi piętowej. Można spotkać zarówno plastry, które mają za zadanie wyciągać z naszego wnętrza bóle i inne dolegliwości, jak i wkładki do butów. Właściwie jeśli ktoś wcześniej nie będzie w stanie poczytać coś więcej na ten temat i wybierze się na zakupy, to wątpliwe, by mógł kupić coś naprawdę skutecznego. Dlatego tak ważnym jest by na samym początku poczytać opinie o produkcie, który w późniejszym czasie będziemy chcieli zakupić.

Antispur Duo Forte – w ostatnim czasie te wkładki zaczęły być szczególnie mocno chwalone na forum. Wiele osób, które rozpoczęły stosowanie ich zaczęło odczuwać i wiele większy komfort chodzenia, a z czasem ustąpienia bóli. Na szczególną uwagę zasługuje materiał z jakiego zostały one wykonane, ponieważ nie powoduje on odparzeń latem, a zima stopa się nie poci. Można go stosować wraz z kremem o tej samej nazwie, który jest w stanie przynosić ulgę stopom, nawet po bardzo ciężkim dniu. Jeśli ktoś nadal waha się w wyborze najlepszego dla siebie produktu, który pozwoli na rozpoczęcie procesu leczenia tej przypadłości to warto jest rozpatrzyć właśnie tę opcję.

Podsumowanie

Nie ma jednego skutecznego rozwiązania by nie mieć do czynienia z ostrogą piętową. Wiele osób ją posiada, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Niestety ona sama nie daje o sobie znać, aż do pewnego czasu. Dlatego niezwykle ważne jest profilaktyczne zdjęcie RTG, by można było ewentualna zmianę zauważyć w niezwykle niskim stopniu zaawansowania, a tym samym spowodować, że leczenie nie będzie aż tak długotrwałe i kosztowne. Koniecznie więc należy pamiętać o systematycznym kontrolowaniu swojego ciała, ponieważ to właśnie pozwoli nam na utrzymaniu zdrowia. Od czasu do czasu na rynku pojawiają się nowości, jednak aby można było się na jakąś zdecydować, to na samym początku należy upewnić się co nam tak naprawdę dolega, oraz w jakim stopniu zaawansowania znajduje się nasza ostroga. Dzięki temu można będzie usłyszeć co jest w stanie zaproponować nam lekarz, jak i również jakiego typu możliwości jeszcze przed nami widzi. Z całą pewnością dla wielu osób zaskoczeniem wydaje się fakt, że ostroga piętowa dotyczy również ich, ponieważ nie odczuwają z jej powodu żadnego dyskomfortu. Jednak mimo wszystko należy wiedzieć, że może to spotkać właściwie każdego. Warto jest mieć się na baczności, ponieważ zdrowie jest najważniejsze i jest ono tylko jedno. Dlatego musimy o nie właściwie zadbać.

 

Antispur Duo Forte - opinie, cena, gdzie kupić?

Ostroga piętowa jest schorzeniem, w którym dolegliwości bólowe występują pod piętą i nie pozwalają albo ograniczają chodzenie lub stanie. Choroba ta powstaje przede wszystkim przez zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe. Ostroga piętowa przede wszystkim pojawia się u osób starszych, a także wykonujących swoją pracę w stojącej pozycji. W badaniach odnotowuje się bolesność uciskową występującą pod przyśrodkową stroną guza piętowego, natomiast na zdjęciach rentgenowskich dostrzegalna jest "dziobiasta narośl kostna", która biegnie od guza piętowego ku przodowi swoim wyglądem bardzo przypomina kieł rekina.

Przyczyny ostrogi piętowej

Zdecydowanie najczęściej ostroga piętowa powstaje przez mikrourazy – mikroprzeciążenia rozcięgna podeszwowego, prowadzą one po latach do bardzo ciężkich dolegliwości bólowych. Przyczyną mikrourazów - mikroprzeciążeń są zazwyczaj sztywności mięśni łydki, które z kolei są odpowiedzialne do bólów pięty, zapalenia rozcięgna podeszwowego, wspomnianej ostrogi piętowej, a także zapalenia ścięgna Achillesa.

Wśród sportowców ostroga piętowa pojawia się przede wszystkim przez nadmierną aktywność fizyczną stóp, do których doprowadza zazwyczaj bieganie i skoki. Występują wtedy przeciążenia przy właściwie ukształtowanej stopie. Choroba u sportowców może pojawić się również przez przeciążenia w wyniku uprawiania sportu na piasku, który powoduje zdecydowanie większe obciążenia w kończynach dolnych. Ostroga piętowa może być także wynikiem nieprawidłowego ukształtowania się stopy, które oddziałuje na niewłaściwą biomechanikę oraz przeciążenia.

W przypadku pozostałych pacjentów ostroga piętowa jest wynikiem przede wszystkim otyłości, znacznie więcej osób chorujących na tą chorobę ma nadwagę. Przypadłość może wystąpić również u osób, które nagle zwiększyły aktywność fizyczną bez właściwego przygotowania. Ostroga piętowa pojawia się także u osób z niewłaściwą budowa stopy (brak odpowiedniego łuku stopy).

Na chorobę wpływ mają również urazy takie jak skręcenia stopy czy stłuczenia lub złamania, chodzenie w butach o słabszej amortyzacji na twardszym podłożu, spędzanie zdecydowanie za dużo czasu na pięcie, ucisk na pięcie spowodowany niewygodnym obuwiem oraz brak elastyczności i rozciągnięcia mięśni łydki.

Objawy ostrogi piętowej

Głównym objawem ostrogi piętowej jest ból pięty, który wzmaga się w trakcie chodzenia, ale zmniejsza się w miarę tzw. „rozchodzenia”. Ból ten potęguje się przy każdym dłuższym chodzeniu lub podczas zbyt dużego przeciążenia stopy, może on trwać na bardzo podobnym stopniu przez dłuższy czas. Sporadycznie pojawia się nagle i wzmaga się po każdym następnym kroku, taki stan może trwać nawet pomiędzy stawianiem stóp na podłożu. Chorobę stwierdza się poprzez wykonanie zdjęcia RTG, które musi dowieść ostrą narośl kostną na pięcie.

U kogo pojawia się ostroga piętowa?

Ostroga piętowa występuje przeważnie u osób starszych, które wykonują pracę w pozycji stojącej. Choroba ta pojawia się przeważnie u osób, które mają problemy z nadwagą. Nawet sportowcy trenujący na piasku lub przeciążający dolne kończyny mogą mieć styczność z tą dolegliwością. Ostroga piętowa występuje także u osób mających niewłaściwie ukształtowaną stopę tzw. brak odpowiedniego łuku stopy.

Jak rozwija się ostroga piętowa?

Główną przyczyna powstanie ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, w którym następuje połączenie kości pięty z rozcięgnem piętowym. Jest to struktura napinająca się i rozluźniająca po każdym wykonanym kroku. Ze stanem zapalnym mamy do czynienia m. in. przez chodzenie w niewygodnych butach, obciążeniach, a także urazach, których bezpośrednią przyczyną może być nadwaga. Zdecydowanie większa masa ciała powoduje, że podłużny łuk stopy bardzo się  spłaszcza, a rozcięgno piętowe jeszcze mocniej się naciąga. Stan zapalny powoduje, że w miejscu, gdzie znajduje się przyczep odkładają się złogi wapienne, a na kości piętowej  strony podeszwy tworzy się ostroga.

Jak można zapobiegać chorobie?

Ostrodze piętowej można zapobiec przede wszystkim przez wystrzeganie się nadmiernego obciążania stopy. Nie powinno się przechodzić długich dystansów. W trakcie siedzenia rekomendowane jest przyjmowanie pozycji umożliwiającej opieranie stóp jak najlżej o podłogę. Zalecane jest również noszenie właściwego obuwia zawierającego miękką podeszwę lub wkładki ortopedyczne. Bardzo ważne jest także utrzymywanie odpowiedniej masy ciała. Ból w trakcie chodzenia u osób z nadwagą i otyłością jest zdecydowanie większy niż w przypadku osób szczupłych.  Im wyższa jest masa ciała danej osoby, tym większy jest nacisk zwyrodnienie piętowe przez co stopy mają znacznie większy ciężar do udźwignięcia. Warto wiedzieć, że nadwaga nie tylko powoduje poważniejsze bóle podczas ostrogi piętowej, ale także powoduje znacznie częstsze pojawianie się stanów zapalnych z powodu obciążenia oraz zdecydowanie bardziej osłabionej pięty.

Konieczne jest również zaopatrzenie się we właściwe obuwie. Warto przede wszystkim korzystać z wkładek do butów, a także systematycznie wykonywać rozciąganie. Ostroga piętowa może zostać wykryta dopiero na zdjęciu rentgenowskim. Niemożliwe jest dostrzeżenie tej dolegliwości gołym okiem, dlatego warto w przypadku jakichkolwiek problemów w trakcie stania, chodzenia, skontaktować się z odpowiednim lekarzem. Nie można bagatelizować niepokojących sygnałów. Oczywiście pomóc mogą również domowe sposoby.

Leczenie ostrogi piętowej

Osoby cierpiące na ostrogę piętową muszą wykazać się dużą cierpliwością, według dostępnych badań skuteczność terapii zapalenia rozcięgna podeszwowego w ciągu roku wynosi aż 90 %. Leczenie choroby przebiega wielotorowo. Najpierw należy podać pacjentowi  niesterydowe środki przeciwzapalne. W tym samym czasie osoba chora jest uczona, w jaki sposób właściwie wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie, przez co bardzo ważne struktury rozcięgna nie będą w kolejnych latach narażane na urazy.

W pierwszym etapie używa się na noc szyny lub tzw. taping - specjalistyczne opatrunki, które są tworzone przy pomocy plastrów. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do sztywnienia rozciągniętych i rozćwiczonych mięśni podczas dnia. Przez sztywnienie rozpoznawalny dla zapalenia rozcięgna podeszwowego jest odczuwalny ból rano podczas stawiania pierwszych kroków. Charakterystyczne jest również nasilenie się dolegliwości w trakcie zadarcia w górę palców u nóg.

Bardzo istotnym rozwiązaniem, które wspomaga leczenie ostróg piętowych są buty oraz miękkie wkładki podpiętowe dokładnie dostosowane do budowy i fizjologii stopy. Można używać także mocowanych w obuwiu ortez. Podczas terapii efektywne są również zabiegi fizykoterapeutyczne.

Zdecydowanie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są sterydowe zastrzyki domiejscowe, które są jednak wykonywane przez część lekarzy niechętnie z powodu możliwości wystąpienia skutków ubocznych, które w efekcie wzmagają bardziej. Lekarze podają również domiejscowo czynniki wzrostu, które oddziałują na przyspieszające gojenie.

Ćwiczenia przy leczeniu ostrogi piętowej

Warto wiedzieć, że ćwiczenia powinny być nierozłącznym elementem w trakcie procesu leczenia ostrogi piętowej. Ćwiczenia te zdecydowanie pomagają w ograniczaniu bólu. Wbrew pozorom nie są skomplikowane i czasochłonne. Każda osoba dotknięta dolegliwością jest wstanie wykonać je w domu bez udawania się na kosztowną rehabilitację.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy stosować się o istotnych zasadach:

- ćwiczenia nie mogą sprawiać bólu, mogą być jedynie odczuwalne rozciągania stopy.

- rekomenduje się wykonywać ćwiczenia rano, gdy stopy są jeszcze wypoczęte, a także popołudniu oraz wieczorem.

- zaleca się by każde z ćwiczeń było wykonywane przez około 10 sekund, a następnie powtarzane 10 razy.

- ćwiczenia nie mogą być wykonywane, gdy stopy są zmęczone. Rekomenduje się by stopy były wypoczęte 20 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń

- intensywność ćwiczeń jest uzależniona od indywidualnych możliwości, najlepsze rezultaty uzyskuje się przy codziennym wykonywaniu trzech serii ćwiczeń przez okres 8 tygodni.

- nie ma obowiązku wykonywania codziennie wszystkich rodzajów ćwiczeń.

shutterstock 159484784 copy 1 Ostroga piętowa  objawy, leczenie, ćwiczenia
Podstawowe rodzaje ćwiczeń przy leczeniu ostrogi piętowej:

Podstawowe rodzaje ćwiczeń przy leczeniu ostrogi piętowej:

- rozciąganie rozcięgna podeszwowego - jest to kluczowe ćwiczenie przy porannym treningu. Warto wiedzieć, że przez sen kurczy się rozcięgno podeszwowe, staje się zdecydowanie mniej elastyczne, co powoduje, że zbyt szybkie wstawanie z łóżka, a następnie chodzenie powoduje bardzo uciążliwy ból. Należy dłonią lub ręcznikiem w delikatny sposób odgiąć palce u stóp w kierunku tułowia, a następnie przytrzymać je w tej pozycji przez około 10 sekund. W tym samym czasie można masować kciukiem drugiej ręki śródstopie stopy, która jest obolała.

- masowanie przy pomocy piłeczki - należy po obudzeniu się, ale jeszcze przed wstaniem z łóżka usiąść na brzegu, a następnie powoli opuścić stopy na podłogę. Pod stopę, która jest obolała wkłada się piłeczkę (np. tenisową) i przesuwa ją od pięty do palców

- rozciąganie mięśni łydki - ćwiczenie to jest bardzo ważne przy uzupełnieniu dwóch poprzednich. Ćwiczenie polega na tym, aby stanąć na przeciwko ściany jednocześnie opierając się na wyprostowanych rękach. Jedna noga powinna być postawiona do przodu przy lekkim ugięciu w kolanie, z kolei drugą nogę trzeba przesunąć do tyłu w wyprostowanej  pozycji w kolanie. Przednia noga musi być napięta tak długo, aż w nodze, która jest z tyłu zostanie wyczute napięcie.

Antispur Duo Forte

Ostrogi piętowej nie można wyleczyć jedynie przez liczne zabiegi, ćwiczenia czy operacje chirurgiczne. Systematycznie rozwijająca się medycyna umożliwia leczyć praktycznie wszystkie możliwe schorzenia coraz to nowszymi środkami. Jednym z najlepszych produktów na wyleczenie ostrogi piętowej aktualnie występujących na rynku jest zestaw Antispur Duo Forte, w skład którego wchodzą krem i wkładki, które w[pływają na regenerację, a także ograniczają ból.

Wkładka Antispur Duo Forte chroni schorowaną stopę głownie dzięki mechanicznemu wsparciu. Głównym zadaniem wkładki jest amortyzowanie pięty dotkniętej ostrogą piętową w trakcie chodzenia oraz stawiania kolejnych kroków, by ta nie uderzała bezpośrednio w podłoże. Mikrowstrząsy są powodowane przez każdy kolejny krok przez co odczuwalny jest bardzo nieprzyjemny ból. Wkładka oddziałuje bardzo na łagodzenie, a także redukowanie bólu. Jest ona zrobiona z niezwykle miękkiego silikonu, który może doskonale dopasować się do każdego kształtu stopy, natomiast struktura silikonu jest bardzo podobna do struktury tkanek ludzkich, przez co odczuwa się, jakby stopa otrzymała kolejne warstwy skóry.

Zadaniem drugiego elementu zestawu - kremu, jest przede wszystkim pielęgnowanie skóry. Produkt tak jak wkładki znacznie zmniejsza odczuwalny ból, ponadto oddziałuje na redukcję otarć, urazów, a także uczucia bólu. Krem zawiera w swoim składzie witaminy A i E, które nie tylko odżywiają skórę, ale również zapewniają właściwy poziom nawilżania, a także wpływa pozytywnie na jędrność i elastyczność. Występujący w kremie D-Panthenol, zwany również witaminą B5 łagodzi skórę.

Skuteczność Antispur Duo Forte

Ostroga piętowa jest chorobą, która powszechnie występuje na całym świecie, dlatego naukowcy doszli do wniosku, że należy sprawdzić skuteczność produktów Antispur DUO FORTE i Cream DUO FORTE. Zadania podjęli się naukowcy z ośrodka badawczego mieszczącego się w Australii. Wybrana została grupa składająca się z 183 osób skarżących się na bóle średnie i silne ewidentnie związane z ostrogami piętowymi. Każda z badanych osób wcześniej próbowała walczyć z chorobą, jednak stosowane metody nie przyniosły zauważalnych rezultatów.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwszą grupę poddano tradycyjnej kuracji przeciwko ostrogom piętowym. Druga grupa dostała zalecenie stosować cały zestaw Antispur DUO FORTE + Cream DUO FORTE (uczestnicy mieli nosić wkładkę cały dzień), z kolei trzecia grupa podczas trwania badania miała nie wykonywać żadnych działań, które miałyby na celu zmniejszanie bólu.

Badania trwały 4 tygodnie, aż 87% pacjentów, którzy używali  zestaw Antispur DUO FORTE + Cream DUO FORTE, stwierdziło, że dostrzegło zauważalne korzystne zmiany, 55% badanych zaopiniowało poprawę jako "bardzo dużą", a 17% badanych oceniło poprawę jako "znaczną".

W grupie kontrolnej zaledwie 2% badanych odczuło jakąkolwiek zmianę, natomiast w grupie, która stosowała tradycyjne metody 22% osób dostrzegło poprawę. Pozytywną opinię o  Antispur DUO FORTE + Cream DUO FORTE wydała również znana amerykańska fizjoterapeutka B. Wood. Pogratulowała twórcą metody bardzo dużej skuteczności. Pozytywnie zrecenzowała także  wkładki, które efektywnie wpływają na odciążanie rozcięgna podeszwowego pozwalając mu na odpoczynek.

Dla kogo przeznaczony jest Antispur DUO FORTE?

Produkt rekomendowany jest dla osób, które mają problem z tzw. ostrogę piętową. Antispur DUO FORTE + Cream DUO FORTE mogą używać nie tylko osoby borykające się ze słabym bólem podczas stąpania, ale także odczuwające silny ostry ból potrafiący utrzymać się przez znacznie dłuższy czas. Kremu nie powinny stosować osoby, które mają uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu.

Jak należy stosować?

Na oczyszczoną skórę należy nanieść niedużą ilość kremu Cream Duo Forte. Następnie powinno się odczekać kilka minut, by produkt całkowicie mógł wchłonąć w skórę. Kolejnym etapem jest nałożenie wkładki  Antispur Duo Forte tak by doskonale przylegała do stopy. Produkt można stosować podczas dnia lub w nocy.

Antispur Duo Forte można swobodnie używać do dowolnego rodzaju obuwia. Bardzo delikatna struktura wkładki powoduje, że jest ona zupełnie niewyczuwalna w trakcie codziennych czynności. Jest nie tylko lekka i komfortowa, ale także się nie przesuwa.

Gdzie można kupić Antispur Duo Forte?

Rekomendowane jest zakupienie produktu na oficjalnej stronie producenta, ponieważ tylko wtedy jest gwarancja całkowicie oryginalnego produktu.

Cena Antispur Duo Forte

Produkt można nabyć na oficjalnej stronie producenta za 137 złotych. jest to zdecydowanie najlepsza możliwa opcja zakupu, ponieważ jest wtedy gwarancja oryginalności produktu. Jest to jednak cena za cały zestaw bardzo skuteczny w leczeniu ostrogi piętowej. Można również skorzystać z okazji i zakupić Antispur Duo Forte w zdecydowanie niższej cenie. Oszczędność wyniesie wtedy 160 złotych.

Ostroga piętowa - leczenie domowymi sposobami

Ostroga piętowa jest spowodowana odkładaniem się soli wapnia na pięcie, które po pewnym czasie tworzą kostną narośl, która kształtem przypomina ostrogę.  Może to być jedna, mała narośl kostna lub kilka mniejszych, nieregularnych narośli. Ostroga piętowa jest czasem bolesna – ból opisuje się jako uczucie kłucia ostrzem noża od podeszwy pięty . Aby zdiagnozować ostrogę piętowa należy wykonać zdjęcie rentgenowskie.

Ponieważ wiedza na temat objawów ostrogi piętowej jest wciąż wąska. Powszechnie uważa się, że dolegliwość jest związana z zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Ostrogą pięty jest to po prostu obecność dodatkowego występu na powierzchni kostnej pięty, podczas gdy zapalenie powięzi podeszwowej jest zapaleniem powięzi podeszwowej - grubej tkanki łącznej tkanki, która rozciąga się od kości pięty do kości śródstopia.

Ta specjalna tkanka tworzy strukturę, która podtrzymuje prawidłowy łuk stopy. Zbyt duże naciąganie rozcięgna podeszwy prowadzi do stanu zapalnego, obrzęku, a to z kolei odbija się na osłabieniu łuku. To osłabienie łuku stopy jest widoczne tylko poprzez zdjęcie rentgenowskie lub przez ból, gdy rozwija się stan zapalny.

Najczęściej ostrogi piętowe pojawiają się u kobiet i mężczyzn w średnim wieku, ale można je zaobserwować we wszystkich grupach wiekowych. Wiele osób cierpi na ostrogi piętowe, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. Ostroga piętowa jest skutkiem niedoboru wapnia. Na zdjęciach rentgenowskich są widoczne ostrogi piętowe mające nawet pół cala. Chociaż ostrogi pięty są często bezbolesne, mogą powodować ból pięty. Są one często związane z zapaleniem powięzi podeszwy, bolesnym zapaleniem włóknistego pasma tkanki łącznej (powięzi podeszwowej). Zabiegi na ostrogę piętową obejmują ćwiczenia fizyczne, leki przeciwzapalne, zastrzyki z kortyzolu. Jeśli te metody nie przyniosą efektu, konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Przyczyny ostrogi piętowej

Ostroga piętowa pojawia się, gdy sole wapnia gromadzą się na spodzie kości piętowej, co zwykle trwa wiele miesięcy lub lat. Ostrogi pięty są często spowodowane przez zbyt duże napięcie mięśni i  więzadeł stóp, co wpływa na nadmierne rozciąganie rozcięgna podeszwy.  Ostrogi pięty są szczególnie popularne wśród sportowców, takich dyscyplin jak: bieganie, skoki wzwyż.

Czynniki predysponujące powstawanie ostrogi piętowej:

 • Chód powodujący nadmierne naciąganie więzadeł w okolicy pięty
 • Bieganie lub jogging, zwłaszcza na twardych powierzchniach
 • Nieprawidłowo wyprofilowane obuwie
 • Nadwaga i otyłość

Inne czynniki ryzyka związane z zapaleniem rozcięgna podeszwy to:

 • Starszy wiek, co zmniejsza elastyczność powięzi podeszwowej tłuszczową pięty
 • Cukrzyca
 • Stojąca praca
 • Częste, krótkie serie aktywności fizycznej
 • Płaskostopie

Objawy Ostrogi piętowej

Ostrogi piętowe mogą wywoływać chwilowy lub przewlekły ból, zwłaszcza podczas chodzenia, biegania. Czasami mogą tworzyć się nawet pęcherze. Przyczyną bólu nie jest pięta, ale związane z ostrogą uszkodzenie tkanek miękkich.  Ból spowodowany przez ostrogi pięty może być ostry, kłujący. Czasami ogranicza się do tępego pulsowania, które może pogłębiać się podczas wykonywania takich czynności jak bieganie lub skakanie.

Ulgę mogą przynieść:

 • Ćwiczenia rozciągające
 • Zalecenia dotyczące obuwia
 • Taping lub opaska do odpoczynku podkreśliła mięśnie i ścięgna
 • Wkładki do butów lub urządzenia ortezyjne
 • Fizykoterapia

Ból pięty może reagować na leki bez recepty, takie jak acetaminofen (Tylenol), ibuprofen (Advil) lub naproxen (Aleve). W wielu przypadkach funkcjonalne urządzenie ortezyjne może poprawić przyczyny bólu pięty i łuku, takich jak zaburzenia równowagi biomechanicznej. W niektórych przypadkach można wstrzyknąć kortykosteroid w celu złagodzenia stanu zapalnego w okolicy.

Konwencjonalne leczenie

Tradycyjne leczenie ostrogi pięty obejmuje regularny odpoczynek, ćwiczenia rozciągające, leki przeciwzapalne. Wielu pacjentów  uważa, że trudno przez cały dzień unikać rutynowej aktywności fizycznej lub regularnie ćwiczyć, a to zmusza do stosowania leków przeciwzapalnych przez długi czas.  Może to być szkodliwe ze względu na wiele działań niepożądanych tych leków, w tym problemy żołądkowo-jelitowe, wrzody żołądka.

Innym konwencjonalnym leczeniem ostrogi  pięty jest sterydowy zastrzyk. Leczenie to nie zawsze jest skuteczne ze względu na indywidualny kształt ostrogi, co czyni go trudnym miejscem do iniekcji. Jeśli leczenie się nie powiedzie, może nasilać jeszcze negatywne objawy. Leczenie ostrogi piętowej może być również prowadzone specjalnym urządzeniem medycznym, które łączy kombinację dwóch technik terapeutycznych: krioterapii i ultradźwięków. Zabiegi tego typu przyspieszają proces gojenia, łagodzą ból. Ta forma terapii pobudza krążenie krwi i metabolizm komórek.

pol pl RUCK R Specjalna skarpeta na ostrogi pietowe 1 szt 9848 1 Ostroga piętowa  objawy, leczenie, ćwiczenia

W skrajnych sytuacjach ostrogi piętowe mogą być usunięte zaraz po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Zabieg chirurgiczny jest skuteczny, ale jest drogi i wymaga długiej rekonwalescencji. Niestety nawet po operacji, ostrogi piętowe mogą się odnawiać.  Dlatego wiele osób poszukuje naturalnych środków na ból stawów i kości.

Chirurgia nie jest wymagana do wyleczenia pięty. W rzeczywistości więcej niż 90 procent pacjentów stosuje tylko metody konwencjonalne.   Jeśli metody pooperacyjne nie rozwiążą objawów ostrych obcasów po 12 miesiącach, konieczne może być zabiegi chirurgiczne w celu złagodzenia bólu i przywrócenia mobilności.

Oczywiście możliwe są powikłania zabiegu chirurgicznego przechyłu, w tym ból nerwowy, trwałe odrętwienie w tym obszarze, zakażenie, powtarzające się bóle pięty i bliznowacenie. Jeśli powieść podeszwy jest zwolniona, jest to wspólna metoda chirurgiczna, istnieje ryzyko skurczów nóg, złamań stresu, zapalenia ścięgna i niestabilności.

7 domowych sposobów walki z ostrogą piętową

1. Suplementacja magnezem

Magnez jest niezbędnym minerałem dla budowania kości . Ponad połowa magnezu w ludzkim ciele jest przechowywana w kościach i jest niezbędna organizmowi do syntezy białek, prawidłowego utrzymywania funkcji nerwowych.  Jednym ze sposobów leczenia objawów ostrogi piętowej jest stymulacja  krążenia w stopach za pomocą ciepłej kąpieli  z dodatkiem soli Epsom. Sól Epsom jest siarczanem magnezu i ma wiele korzystnych właściwości, jeśli chodzi o złagodzenie bólu i stanów zapalnych. Dodaj kubek soli Epsom do kąpieli stóp i delikatnie masuj pięty, aby pobudzić krążenie.  Istnieje również wiele wspaniałych potraw bogatych w magnez,  które pozwalają złagodzić ból pięty. Na przykład, owocem bogatym w magnez jest awokado. Inne doskonałe źródła magnezu to: szpinak, banany, czarna fasola, nasiona dyni, soczewica, brązowy ryż, proso czy suszone figi.

2. Witamina B5

Jednym z głównych objawów poważnego niedoboru witaminy B5 jest upośledzenie i ból mięśni. Witamina B5 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, tworząc bardzo  istotną cząsteczkę zwaną acetylocholiną. Acetylocholina służy do wysyłania sygnałów nerwowych do mięśni; To pomaga organizmowi uniknąć uszkodzenia nerwu i upośledzenia. Wiadomo, że witamina B5 przyspiesza również proces gojenia.  Niektóre pokarmy są naturalnie bogate w witaminę B5 to: awokado, słonecznik, jaja, łosoś czy soczewica. Stosowanie witamin z dodatkiem witaminy B jest skorelowane z niższym poziomem bólu stawów, zwiększoną siłą mięśni i mniejszymi objawami związanymi ze zmęczeniem mięśni lub stawów.

3. Proteolityczne Enzymy

Zapalenie stawów jest naturalnie eliminowane przez enzymy proteolityczne. Jest to grupa enzymów, które rozkładają  cząsteczki białek o długich łańcuchach na krótsze fragmenty, a następnie w aminokwasy. Badania wskazują, że enzymy proteolityczne przyspieszają czas reakcji. Enzymy proteolityczne są stosowane w terapii u pacjentów cierpiących na silne bóle stawów i mięśni. Jednym z przykładów enzymu proteolitycznego jest bromelaina, która zwalcza stan zapalny poprzez blokowanie metabolitów powodujących obrzęk. Działa również zmniejszając obrzęk poprzez aktywację substancji chemicznych w we krwi odpowiedzialnych za rozkład fibryny. Efektem jest zmniejszenie obrzęków.

Korzyści zdrowotne bromeliny (znajduje się w łodycze, owocach ananasa), które można znaleźć w łodydze i owocach ananasa, są duże i zaleca się ją po zabiegach, aby skrócić czas gojenia i zmniejszyć stan zapalny. Ograniczenie stanów zapalnych pomaga też w leczeniu ostrogi piętowej.

4. Dieta Alkaliczna

Bardzo ważne jest, aby nasze ciała miały prawidłowy bilans pH w celu uniknięcia zapalenia i gromadzenia się wapnia, co powoduje bolesność pięty. Aby prawidłowo funkcjonować, organizm musi utrzymywać właściwy  układ kwaśno-zasadowy określany jako równowaga pH. PH 7 jest obojętne, co oznacza, że znajduje się w środkowej części osi pH , odczyn nie jest kwasowy ani zasadowy. Kiedy pH staje się kwaśne, w organizmie może rozwijać się wiele chorób i zaburzeń.  Zbyt alkaliczny (zasadowy odczyn) pochłania wapń, a to z kolei osłabia kości. W takiej sytuacji, gdy kości znajdują się pod obciążeniem, organizm wytwarza ostrogi piętowe, aby „naprawić” problem.  Z kolei zbyt kwaśny odczyn, odsuwa alkaliczny wapń do miejsc z zaburzoną równowagą pH. Organizm używa wapnia jako buforu, który pozwala neutralizować kwaśny odczyn. Gdy wapń obecny we krwi i w tkankach jest niewystarczający, organizm pobiera go z kości. Zbyt niskie pH organizmu utrzymujące się przez dłuższy czas prowadzi do osteoporozy (patologicznej kruchości kości). Najsilniej na pH naszego organizmu wpływa dieta. Współcześnie większość przyjmowanych pokarmów i napojów powoduje wzrost kwasowości. Owoce i warzywa są bogate w potas i naturalnie obniżają kwasowość organizmu.  Z kolei za zwiększanie kwasowości odpowiadają produkty spożywcze, mocno przetworzone zawierające sporo chlorku sodu (soli) czy produkty zwierzęce.

5. Olej z ryb

Kwasy tłuszczowe Omega-3 to jedne z najsilniejszych substancji naturalnych o działaniu przeciwzapalnym. Olej Omega-3 można przyjmować w postaci tabletek. Wiele problemów zdrowotnych wynika z zaburzenia równowagi tłuszczów omega-3 i omega-6.  Spożywane z umiarem tłuszcze omega-6 nie są szkodliwe dla zdrowia, jednak spożywane w zbyt dużych ilościach mogą prowadzić do przewlekłych chorób.  Nie wszystkie oleje rybne są równowartościowe. Mogą łatwo utleniać się, bo są wielonienasycone i mają niski próg ogrzewania.  Jeśli chcesz kupić olej rybny , to sprawdź, czy zawiera przeciwutleniacze, które przedłużają jego trwałość.

6. Terapia lub masaż

Masaż gorącymi olejami jest bardzo korzystny dla Twoich stóp. Częste masaże stóp zwiększają przepływ krwi, przyspieszając proces gojenia. Jeśli cierpisz na ból pięty, rozgrzej małą ilość oliwy z oliwek i dokładnie wmasuj ją w piętę. Można stosować też ciepły olej kokosowy, olej tymiankowy, olej różany lub lawendowy.

7. Noszenie wygodnego obuwia

Bardzo ważny jest wybór właściwego obuwia. Wybieraj wygodne buty, z wkładką amortyzującą wstrząsy oraz utrzymujące właściwą pozycję stopy. Buty, które są zbyt ciasne ograniczają ruch ścięgien, mogą prowadzić do deformacji stóp. Noszenie właściwych butów zmniejsza nacisk na piętę i pomaga równomiernie rozłożyć ciężar ciała.

Ostroga piętowa – operacja chirurgiczna

Ponad 90 procent pacjentów uzyskuje zadowalające efekty już po metodach nieoperacyjnych. Jeśli leczenie zachowawcze nie spowodowało nawet najmniejszej poprawy  po 9-12 miesiącach, może okazać się konieczne leczenie operacyjne w celu złagodzenia bólu i przywrócenia  sprawności.

Techniki chirurgiczne obejmują:

Rozluźnienie rozcięgna podeszwowego

Usuwanie ostrogi

Aby zakwalifikować pacjenta do operacji usunięcia ostrogi należy przeprowadzić badania. Po operacji wymagana jest rekonwalescencja i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Przez kilka pierwszy dni poruszanie się może być utrudniane. Warto wyposażyć się w kule lub laskę. Jak każda operacja również usuwanie ostrogi może spowodować powikłania. Najczęstszymi powikłaniami są: nerwoból, ból pięty, drętwienie stóp, zakażenie. U niektórych osób może dojść do zapalenie ścięgien lub bliznowacenia tkanki po operacji.

Zapobieganie ostrodze piętowej

Możesz zapobiec  dolegliwości, jaką jest ostroga pięty, nosząc dobrze dopasowane buty z podeszwami amortyzującymi przed wstrząsami lub nosić w butach specjalne wkładki utrzymujące stabilizację stopy. Wybieraj odpowiednie buty dla każdej aktywności fizycznej, np. buty do biegania itp. Jeśli masz nadwagę, postaraj się zrzucić zbędne kilogramy. Wybieraj tylko wygodne, właściwe dopasowane buty. Kobiety powinny unikać noszenia butów na obcasie powyżej 4 cm.

%name Ostroga piętowa  objawy, leczenie, ćwiczenia

HalluPro

Zamów dzisiaj i otrzymaj darmową wysyłkę i gwarancję satysfakcji.

50% Tylko dziś!

O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*