Obliczanie dni płodnych

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Obliczanie dni płodnych pozwala na pewniejsze zajście w ciążę lub jej uniknięcie, w przypadku par nie planujących powiększenia rodziny.

Kobieta staje się płodna w 12-15 roku życia i może zajść w ciążę do około 50. roku życia. W tym okresie w ciągu kilku dni w miesiącu dochodzi do uwolnienia z jajnika komórki jajowej. Wtedy właśnie kobieta jest płodna i może zajść w ciążę.

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia, natomiast kończy w dzień przed jego ponownym wystąpieniem. W ciągu jego trwania następują trzy fazy:

Faza I – faza niepłodności względnej
faza ta nie ma określonej liczby dni, bowiem jeśli cykl jest krótki, dni płodne mogą wystąpić tuż po zakończeniu krwawienia. W sytuacji jednak, gdy cykl jest normalny, a za taki jest uważany ten trwający około 28 dni, pierwsze dni po krwawieniu są dniami niepłodnymi.

Faza II – faza płodności
Faza płodności to czas, kiedy dojrzała komórka jajowa opuszcza jajniki. Może ona żyć 24 godziny, jednak ważne jest, by wiedzieć, że plemniki są w stanie przeżyć w śluzie macicy nawet 7 dni, dlatego okres płodny określa się na czas 5 dni przed uwolnieniem komórki jajowej i na 4 dni po jajeczkowaniu (owulacji).

Faza III – faza niepłodności
Okres ten trwa około dwóch tygodni. Rozpoczyna się, kiedy niezapłodniona komórka jajowa obumiera a kończy pierwszego dnia cyklu, czyli wtedy, gdy pojawi się krwawienie.
W przypadku regularnych cyklów każda kobieta jest w stanie obliczyć dni płodne, odejmując od daty przewidzianej miesiączki 14 dni. Zatem, jeśli okres ma przypadać na 30 marca, 16 marca (30-14) ma ona dni płodne. Pamiętając o żywotności plemników, jest ona w stanie zajść w ciążę 4 dni przed i 4 dni po tym terminie.
System ten nie sprawdza się jednak, kiedy kobieta ma miesiączki nieregularne. Przyczyną tego może być stres, zmiana klimatu, co należałoby skonsultować z ginekologiem.

Obserwacja śluzu szyjkowego

Tuż po zakończeniu krwawienia, szyjka macicy zawiera gęsty śluz, który w dalszych dniach cyklu zmienia się – najpierw robi się lepki i mętny, następnie rozciągliwy, śliski i przezroczysty. W takiej postaci śluzu jest bardzo dużo, co daje się odczuć przez każdą kobietę. Śluz biały, który wyglądem przypomina białko jaja kurzego to śluz, po wydzielaniu którego następują dni płodne. Właśnie dzięki temu śluzowi plemniki są w stanie przeżyć nawet do 7 dni.
Po zakończeniu jajeczkowania ponownie pojawia się gęsty śluz, uniemożliwiający przedostawanie się plemników.

Pomiar temperatury ciała

W ciągu cyklu miesięcznego poziom temperatury ciała zmienia się. Tak dzieje się na skutek wzrostu progesteronu, którego ilość podnosi się po jajeczkowaniu.
Wzrost temperatury o dwie kreski (0,2 st C) to informacja dla kobiety, że rozpoczęła się faza III, czyli faza niepłodności. Temperatura powraca do normalności na kilka dni przed miesiączką.

Pomiar temperatury ciała powinien być wykonywany każdego dnia rano o tej samej godzinie, tuż po obudzeniu się. Temperatura mierzona wówczas jest podstawową temperaturą ciała. Jeśli kobieta pracuje w cyklu nocnym powinna mierzyć temperaturę po minimum trzech godzinach odpoczynku w pozycji leżącej, zawsze o tej samej godzinie.

Objawy charakterystyczne dla okresu płodnego

Okres płodny u wielu kobiet daje się rozpoznać po takich objawach jak:
wrażliwość brodawek, napięcie piersi,
ból owulacyjny – ból w dolnej części brzucha po jednej stronie,
plamienie owulacyjne – w śluzie może pojawić się niewielka ilość krwi.

Kiedy do lekarza?

Kobieta starająca się o dziecko w sytuacji, kiedy nie może zajść w ciążę, powinna zgłosić się do lekarza celem określenia przyczyny. Nie powinna się jednak przejmować tym, że nie zaszła w ciążę od razu, w pierwszych miesiącach starań. Sytuacja może być niepokojąca, jeśli po roku współżycia bez zabezpieczenia nie dochodzi do zapłodnienia.
W sytuacji regularnego cyklu (28 dni) dni płodne przypadają na 9-15 dzień cyklu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*