Nerwica natręctw

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nerwica natręctw

Wraz z prężnym rozwojem cywilizacyjnym pojawiają się nowe problemy zdrowotne wśród różnych grup społecznych. Jednym, z nich są wszelkiego rodzaju nerwice. Ich szczególnym przypadkiem są nerwice natręctw.

Pojęcie nerwicy natręctw

Nerwica natręctw zwana również natręctwem to choroba objawiająca się uporczywymi nawracającymi myślami oraz przymusem wykonania jakiejś czynności. Najczęściej objawy te pojawiają się w natężeniu patologicznym. Nerwica natręctw w przeważającej ilości przypadków dotyczy obsesyjnej obawy przed czymś, co dla zdrowego człowieka jest całkiem naturalne. Może ona również obejmować konieczność ciągłego mycia rąk.

nerwica Nerwica natręctw

Dla nerwicy natręctw charakterystyczne są obsesje i kompulsje. Obsesje są zaburzeniami wiążącymi się z nawracającymi, uporczywymi myślami natrętnymi, wyobrażeniami, ideami i impulsami do działania. Z kolei, kompulsje są czynnościami przymusowymi, które można przyrównać do rytuałów. Są to wielokrotnie powtarzanie zachowania, których celem jest zapobieganie mało prawdopodobnemu w gruncie rzeczy wydarzeniu. Kompulsje wiążą się z niepokojem i odczuwaniem nieuzasadnionego lęku, który nasila się, jeśli chory zaniecha wykonania czynności przymusowej.

Objawy nerwicy natręctw

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów nerwicy natręctw wymienia się:

  • Napięcie – psychiczne i fizyczne, które ustępuje dopiero po wykonaniu pewnej czynności,
  • Uciążliwość związana z koniecznością wykonywania pewnych czynności,
  • Pojawienie się uciążliwych myśli w głowie chorego, które skłaniają go do wykonywania pewnych powtarzających się czynności,
  • Pojawienie się znikąd natrętnych myśli, dręczących umysł chorego,
  • Pojawienie się myśli o charakterze seksualnym, popędowym, czy samobójczym,
  • Pojawienie się jadłowstrętu,
  • Napady czystości,
  • Patologiczne kradzieże.

Przebieg schorzenia

Osoby chore na nerwice natręctw potrafią wykonywać jedną czynność kilkaset razy dziennie. Są one w tak wysokim stopniu zaabsorbowane np. myciem rąk, że nie są w stanie skupić się na niczym innym. W skrajnych przypadkach mycie rąk przeistacza się w zadawanie sobie bólu, bowiem skóra na dłoniach jest aż tak zniszczona ciągłym tarciem. Takim osobom jednocześnie może nie przeszkadzać to, że pozostałe części ciała pozostają rzeczywiście brudne.

Chorzy na nerwice natręctw zdają sobie sprawę z tego, że ich postępowanie jest bezsensowne, często wstydzą się go, ale nie potrafią się opanować. Narastający w nich lęk przed nieokreślonym zagrożeniem zmusza ich do ciągłego wykonywania pewnych czynności lub gestów.

Myśli, gesty, czynności i inne zjawiska, do których wewnętrzny głos przymusza chorych na nerwice natręctw pojawiają się wbrew woli i budzą sprzeciw. Myślom natrętnym towarzyszy z reguły poczucie obniżonego nastroju.

Niektóre nerwice natręctw są uciążliwe dla otoczenia, inne tylko dla chorych. Natręctwa najczęściej pojawiają się w okresie pokwitania, choć nierzadko są one diagnozowane już we wczesnym dzieciństwie. Zwykle są one bardzo trudne do wyleczenia. Można jedynie zmniejszać ich objawy, stosując metody psychoterapeutyczne, m.in. psychoanalizę.

O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*