Mieszkanie alergika

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kiedy nasze dziecko często kaszle, ma duszności, doskwiera mu nieżyt nosa lub zapalenie spojówek może to oznaczać alergię, za którą stoją roztocza kurzu, pleśń lub sierść zwierząt. W takiej sytuacji warto umówić się na wizytę do alergologa i zmienić organizację mieszkania.

Alergia na roztocza kurzu domowego

Zacząć należy od tego, iż z kurzem nie wygramy. Możemy jednak pozbyć się z naszych pomieszczeń magazynów kurzu, a więc wszystkich dywanów, wykładzin, tapet, ciężkich zasłon i firan. Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne pajączki, które odżywiają się naskórkiem, grzybami pleśniowymi, pierzem, sproszkowanym mlekiem. Alergenem są odchody roztoczy, które są malutkimi kuleczkami pokrytymi śluzem. Jest on lepki, toteż łatwo przyczepia się do dywanów, zasłonek, zabawek.

Łóżko małego alergika powinno mieć zdejmowany materac, na który należałoby zakładać specjalne, nieprzepuszczalne pokrowce. Oprócz pościeli, którą należy zmieniać co 2-3 tygodnie, do pralki trafiać powinna także kołdra z poduszką. Warto zaznaczyć, że roztocza giną w temperaturze od 60 stopni, dlatego taką właśnie temperaturę należy wybierać do prania pościeli alergika. Kołdrę i poduszkę pierzmy co 6-8 tygodni. Po tym czasie bowiem roztocza zaczynają się intensywnie namnażać. W sprzedaży dostępne są specjalne proszki dla alergików, z których należy korzystać. Zrezygnujmy też z krochmalenia, bowiem krochmal może stać się pożywką dla roztoczy.

Każde dziecko uwielbia bajki, jednak ze względu na alergię warto urządzić biblioteczkę za szybą. Z racji tego, iż kurz gromadzi się intensywnie także w maskotkach, których w dziecięcym pokoju nie brakuje, należałoby je umieścić w zamykanych pojemnikach i chować je tam po skończonej zabawie.

Jako że kurzu nie da się wyeliminować, dobrze jest zaopatrzyć się w odkurzacz z filtrem antyalergicznym. W zwykłym odkurzaczu kał roztoczy przedostaje się przez filtr i unosi w powietrzu, co dodatkowo wzmaga alergię. Aby zmniejszyć natężenie alergenu, warto sprzątać wtedy, gdy alergika nie ma w domu. Kurz unosi się powietrzu jeszcze około 2 godzin po zakończeniu sprzątania, dlatego dobrze by było, aby alergik powrócił do domu właśnie po tym czasie.

Alergia na pleśnie

Zacieki pleśni i wilgoci mogą spowodować alergię domowników. Aby tego uniknąć zagrzybione miejsca należy wyszorować szczotką z gorącą wodą i środkiem grzybobójczym. Konieczne jest także przeprowadzenie remontu z uwzględnieniem wykonania dobrej wentylacji w miejscach o dużej wilgotności, tj w łazience i kuchni. Miłośnicy kwiatów nie będą zadowoleni, ale należałoby się pozbyć także kwiatów doniczkowych, zwłaszcza w pokoju, w którym śpi dziecko, ponieważ w ziemi zawsze znajdują się zarodniki pleśni. Alternatywą dla miłośników kwiatów są te okazy, które lubią ziemię piaszczystą oraz żwirową, a więc kaktusy. Odradza się również stosowania nawilżaczy powietrza.

Alergia na sierść zwierząt

Niemal każde dziecko marzy o zwierzątku, do którego będzie mogło się przytulić, i którym będzie mogło się opiekować. Niestety, często okazuje się, że ukochane zwierzątko jest źródłem alergii. W takiej sytuacji należałoby się go pozbyć, co nie jest łatwym zadaniem. Większość z nas traktuje swoje zwierzę jak członka rodziny i ijego oddanie nie jest brane pod uwagę. Sytuacja nie należy do łatwych. Kiedy zatem nie zdecydujemy się na oddanie naszego pupila w dobre ręce powinniśmy zadbać o to, by był on często kąpany i czesany. W sprzedaży są także specjalne płyny do spryskiwania zwierząt.
Alergeny znajdują się nie tylko w sierści zwierząt, ale także w ich ślinie oraz moczu.
Najbardziej alergizującymi zwierzętami są koty a z psów rasy intensywnie śliniące się, jak na przykład boksery.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*