Masaż relaksacyjny

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Fenomen jakim jest ludzki dotyk powoduje, iż masaż używamy jako jedną z metod: terapeutycznych, kosmetycznych bądź relaksacyjnych.

Masaż w całkowitym spektrum pobudza zarówno reakcje fizyczne (bezpośrednie) na poziomie ciała, plus (pośrednie) umysłowe lub mentalne a także energetyczne, a w poniektórych cywilizacjach również duchowe. W Polsce przez wiele lat panował masaż klasyczny jako fundamentalna, bazowa metoda lecznicza i kosmetyczna. Później „pojawił” się drenaż limfatyczny, masaż segmentarny i nieco odmian technik punktowych: akupresura, refleksoterapia. Oczywiście odpowiednie używanie tych technik w większym lub mniejszym stopniu może służyć nade wszystko celom terapeutycznym, a relaksacja jest jedynie szczegółem towarzyszącym. Gdy pod koniec lat 80 – tych rozpoczęto wykorzystywać w naszym kraju terminu masaż relaksacyjny, w większości wypadków niepoprawnie traktowano go jako masaż erotyczny i pomimo wielu trudów, artykułów, prelekcji, niestety wciąż spotykamy się z takimi podtekstami i niezrozumieniem.

W wielu kulturach jednym z przejawów dobrze zrealizowanego masażu - poza wymiarem leczniczym – jest rozluźnienie, zarówno pojedynczych mięśni, jak i całkowite odprężenie, obojętnie czy był to masaż tybetański, ayurwedyczny, terapia Shiatsu, Królewski Masaż tajlandzki, czy chiński. W naszym kraju nadszedł przełom po pojawieniu się takich technik jak: Polinezyjski Masaż Ma-uri lub metoda Hawajska Lomi Lomi. Są to metody w dużej mierze powodujące rozluźnienie, relaks oraz równowagę ciała i umysłu. Trudno tymczasem Europejczykom do samego końca zgłębić filozofie, z których te metody wywodzą się. Najważniejsze, aby powyższe masaże były prawidłowo z dużym zaangażowaniem zrealizowane, na tyle na ile poprzewraca nasza mentalność. Tym, którzy chcą relaksacyjnej metody z zachodniego kręgu kulturowego rekomenduje się masaże oparte na klasycznym, szwedzkim masażu z użyciem dodatkowych elementów takich jak: aromatoterapia - używanie specjalnych olejków eterycznych albo z minerałami - plus muzykoterapia.

Największą sława masaży wykorzystywanych jako metody relaksacyjne odnotowuje się w Wielkiej Brytani, USA dodatkowo na południu Francji. Niechybnie, dlatego, że kraje te z uwagi na duże kontakty z krajami wschodu oraz migracje społeczności dostrzegły trop relaksacyjny wielu zabiegów.

Typy masaży relaksacyjnych to:

Masaż klasyczny. Jest on formą kuracji, która stosuje wpływ energii mechanicznej i kinetycznej na tkanki dla wywołania odczynu. Masaż limituje napięcie mięśniowe, powiększa ogólną odporność organizmu na niekorzystnego czynniki środowiska zewnętrznego, równoważy pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, podwyższa gotowość do podejmowania wysiłków fizycznych.

Masaż Pantai Luar. Jest to indonezyjski masaż stemplami. Jego obrządek sięga już 2000 lat. Masaż ten dzięki spowodowaniu przekrwienia aktywizuje przemianę materii. Jego celem jest pobudzanie krążenia (eliminacja lodowatych stóp i dłoni). Masaż zorientowany jest na rozluźnienie. W masażu tym używamy czterech stempli podgrzanych w oleju z winogron. Stempel uzyskuje się z bawełnianej szmatki, w której kładzie się garść ryżu wymieszaną z wiórkami kokosowymi, przyprawami korzennymi i limonką. Masaż polepsza krążenie, usuwa trucizny z organizmu i odpręża, oraz aktywizuje organizm do odnowy i odbudowy komórkowej, relaksuje mięśnie plus łagodzi ból.

Masaż Ajurwedyjski, który stanowi jeden z fragmentów holistycznego systemu medycyny naturalnej. Natura masażu Ajurwedyjskiego łączy się z ruchem energii w ciele. Jest to łagodne połączenie masażu klasycznego oraz akupresury. Celem jest przywrócenie pełni energii życiowej wędrującej po ciele. Przywrócenie słusznego przepływu energii poprzez stymulację punktów akupresurowych (marmas) stanowi objaw fizycznego, umysłowego i duchowego zdrowia. Przez stosowną równowagę wszystkich energii ciała można przeciwdziałać chorobom i przywracać zdrowie schorowanemu organizmowi.

Masaż aromaterapeutyczny - masaż relaksacyjny, daje ujście stresom dnia powszedniego. Aromatyczne olejki eteryczne oddziałują uspokajająco na umysłowy i emocjonalny stan człowieka.

Hinduski masaż głowy szyi i karku - uśmierza rezultaty stresu, który gromadzi się dokładnie w okolicach naszej głowy, eliminuje uczucie ciężkiej głowy i przemęczenie, poprawia koncentracje, korzystnie wpływa na stan naszych włosów. To niezwykły relaks, który wprowadza harmonie duszy i ciała uspokajając tym samym nasz umysł.

Czekoladowy odlot - to istna uczta dla ciała oraz zmysłów. Czekoladowy masaż wywołuje, ze nasza skóra pięknie pachnie, jest cudownie nawilżona i staje się zdrowa. Czekolada działa upiększajaco bo zawarte w niej flawonoidy neutralizują wolne rodniki, spowalniając bieg starzenia. Zabieg ten dzięki zawartej w czekoladzie teobrominie, która uwalnia w mózgu endorfiny, nazywane „hormonami szczęścia”, daje zastrzyk potrzebnej energii. To świetne antidotum na melancholię. Żelazo, cynk, wapn i kofeina uruchamiają krazenie w skorze, zmniejaszając obrzęki i przyspieszając spalanie tłuszczu.

Shiatsu - to sztuka leczenia dotykiem, której korzenie sięgają antycznych Chin i Japonii. W języku japońskim wyrażenie „shiatsu” oznacza „naciskać kciukami”. We współczesnym shiatsu używa się nie tylko kciuków, ale także dłoni, łokci, kolan, a nawet stóp. Masaż Shiatsu jest masażem, który nie tylko kuruje nasze ciało, ale także polepsza naszą kondycję psychiczną. Stymuluje energię wewnętrzną organizmu powodując oczyszczanie organizmu z niepotrzebnych trucizn i złogów. Relaksuje wszystkie mięśnie dając wrażenie lekkości i witalności, wzmacnia naszą wytrzymałość na choroby. Nadzwyczaj skutecznie nastraja i usprawnia prace wszystkich organów wewnętrznych zapewniając poprawne działanie i sprawność całego organizmu.

Relaksacyjny masaż dla kobiet w ciąży - celem jego jest całkowita relaksacja i wyciszenie, pomaga unormować i zharmonizować stan psychiczny i fizyczny matki oraz jej dziecka. Dziecko w łonie reaguje podobnie jak jego matka, w związku z tym zabieg taki jest wielce wskazany i pozytywny dla kobiet w ciąży.
Masaż gorącymi kamieniami. Łączy on w sobie oddziaływania w podobny sposób termoterapii, drenażu, akupresury, aromaterapii jak i masażu szwedzkiego. Podstawę stanowi znaczne działanie na termoreceptory znajdujące się w skórze pacjenta. W wyniku oddziaływania dochodzi do podwyższenia temperatury okolic dotykanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Reakcja ta oddziałuje tym samym na wzrost pojemności łożyska naczyniowego. Odpowiedni stan ducha, użycie olejków eterycznych oraz należycie dobrana muzyka oddziałuje kojąco na pacjenta, hamując aktywność układu limbicznego zmniejszającego ogólne napięcie nerwowe. Obszerność plus siła bodźca wpływają na wytworzenie okazałej ilości endorfin w organizmie.

Lomi Lomi Nui. To tajemniczy masaż o prastarej tradycji i źródłach. Jego ojczyzną są Hawaje. Kryje się za nim filozofia Huny, wedle której cały świat napełnia energia nazywana przez Hawajczyków "mana", którą można spożytkować do swych potrzeb. W dawnych czasach masaż realizowali Kahuni - starożytni strażnicy wiedzy mistycznej i systemu uzdrawiania. Hawajscy szamani łączyli masaż ze świętym tańcem, który praktykowali wokół kamiennego ołtarza, stąd zatytułowano go masażem świątynnym. LOMI jest hawajskim wyrażeniem określającym masaż. W dosłownym tłumaczeniu symbolizuje ono uciskanie, gniecenie, a także dotyk puszysta łapą nasyconego kota. Powielenie słowa LOMI intensyfikuje jego znaczenie, uwydatnia jego wyjątkowość. LOMI LOMI NUI jest więc masażem, który nadaje jedyne w swoim rodzaju uczucie zadowolenia i błogości. Masaż Hawajski odbywa się na całym ciele fizycznym człowieka, a także na otaczających go ciałach energetycznych.Charakterystyczne dla tej techniki jest dotykanie przedramionami i czynienie tanecznych, pełnych gracji ruchów, przez co cechuje się wyjątkową równowagą i pięknem

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*