Marskość wątroby typologia i mechaniz

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Marskość choroby jest schorzeniem, które występuje samo lub jako powikłanie wielu różnych chorób z wirusowymi zapaleniami wątroby na czele. W naszym kraju jednym z głównych winowajców marskości jest alkohol.

Choroba na poziomie komórkowym polega na nieprawidłowościach w przebiegu naturalnego procesu regeneracji miąższu. Równocześnie zachodzą trzy procesy: komórki wątrobowe z różnych przyczyn podlegają martwicy i zwyrodnieniu; uszkodzony miąższ organu regeneruje się samoistnie; rozrastający się organ podlega zwłóknieniu i zaczyna z dużą siłą naciskać na bardzo liczne w swojej strukturze naczynia krwionośne ograniczając ich drożność.

Prowadzi to do tego, że stare komórki są sukcesywnie niszczone a nowe, które powstają by przejąć ich funkcję są niedożywione ponieważ krew nie dopływa do nich w dostatecznych ilościach. Z tego samego powodu nie mogą w pełni wywiązywać się ze swojej roli – nie oczyszczą krwi, która do nich nie dotrze. Długo trwałe współistnienie powyższych procesów powoduje stopniowy spadek skuteczności wykonywania wszystkich funkcji, które posiada wątroba. Na końcu drogi jest pełna niewydolność i konieczność przeszczepu.

Przebieg marskości może być również znacznie szybszy i przebiegać razem ze zmniejszeniem się rozmiarów organu.

Dzieje się tak w przypadkach marskości pomartwiczej. Jest ona bezpośrednim skutkiem jednorazowego silnego uszkodzenia organu, do którego najczęściej dochodzi w przypadku zatruć różnego rodzaju chemikaliami (między innymi alkoholem w znacznych ilościach), toksynami (bardzo często po zjedzeniu trujących grzybów) lub w przebiegu ostrego przypadku wirusowego zapalenia wątroby (WZW).

Alkohol w marskości wątroby

Alkoholicy oraz osoby niedożywione bądź źle żywione ze zbyt małą ilością wysokowartościowych białek w diecie często skarżą się na tak zwaną marskość wrotną. Wątroba zachowuje swój kształt w przebiegu tej choroby lecz ulega wyraźnemu zmniejszeniu i spada w niej gęstość komórek.

Wywołanym przez problemy z długotrwałym zastojem żółci typem choroby jest marskość żółciowa. Bywa ona powikłaniem w przebiegu kamicy żółciowej i zapalenia woreczka żółciowego. Wątrobę ogarnia stan zapalnym występuje bardzo silny ból i jeśli przyczyny zastoju żółci nie są wyeliminowane dochodzi do martwicy na dużą skalę.

O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*