Leczenie marskości wątroby

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zniszczenia spowodowane marskością wątroby są nieodwracalne. Leczenie farmakologiczne skupia się więc na możliwym maksymalnym spowolnieniu jej postępów oraz łagodzeniu powikłań. Dializa nie jest skuteczną metodą usuwania toksyn z krwi chorego – nie stosuje się jej przy uszkodzeniach wątroby. W pierwszej kolejności ważne jest wyeliminowanie elementu odpowiedzialnego za rozwój marskości.

Jeśli spowodował ją stan zapalny powiązany z wirusowym zapaleniem wątroby wtedy wskazany jest antywirusowy interferon. Problemy autoimmunologiczne eliminowane są kortykosteroidami. W każdym wypadku należy odstawić alkohol. Wskazana jest też dieta ograniczająca przyjmowanie pokarmów, które wymagają dużego udziału wątroby w procesie trawienia i metabolizmu.

W celu zapobiegania powikłaniom stosuje się najczęściej następujące leki:

  • Diuretyki – odwadniają organizm zmniejszając opuchlizny i miejscowe nagromadzenia płynów;
  • Antybiotyki – wspomagają system immunologiczny;
  • Środki przeczyszczające – zapobiegają uszkodzeniu mózgu przez nagromadzone toksyny;
  • Leki na obniżenie ciśnienia – zmniejszają nadciśnienie wrotne.
  • Postępująca marskość wątroby, zwłaszcza nieleczona, prowadzi nieuchronnie do całkowitej niewydolności organu. Wtedy jedynym dostępnym scenariuszem działań jest przeszczep. Przeżywalność zabiegu zależy od ogólnego stanu pacjenta. Jeśli uda się znaleźć dawcę na czas wynosi ona ponad 90%.
O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*