Jakie istnieją metody i jaka jest ich skuteczność

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Co to jest?
Antykoncepcja po… jest jedną z metod zapobiegania ciąży, która stosowana jest po współżyciu płciowym odbytym bez żadnych zabezpieczeń. Często nazywa się ją również "antykoncepcją postkoitalną" lub rzadziej "antykoncepcją awaryjną".

Dlaczego propagować?
Świadomość skutecznych metod zapobiegania ciąży w naszym kraju jest ciągle niedostateczna. Świadczą o tym badania ankietowe, z których wynika, że 55% z badanych nie stosuje żadnej metody lub metody mało efektywne. Środki uznawane za w pełni skuteczne tj. tabletkę hormonalną stosuje tylko 8,3%, a wkładkę wewnątrzmaciczną 5% ankietowanych. Skutki takiej niskiej świadomości antykoncepcyjnej w prosty sposób przekładają się na liczbę niechcianych ciąż i aborcji. Szacunkowe dane organizacji pozarządowych podają liczbę wykonywanych aborcji pomiędzy 80 a 200 tysięcy w skali roku. O tym, iż przerwanie niechcianej ciąży dla bardzo wielu kobiet jest osobistym dramatem nie trzeba nikogo przekonywać. Na pewno wielu nich można byłoby uniknąć, gdyby metody antykoncepcji po… były lepiej znane i propagowane. Dane z publikacji amerykańskich sugerują, iż dzięki powszechniejszemu stosowaniu antykoncepcji po… można byłoby ograniczyć liczbę niechcianych ciąż i aborcji o ponad połowę. Tymczasem w Polsce, z dostępnych informacji wiadomo, iż z tego rodzaju antykoncepcji korzysta rocznie zaledwie około 0,5% kobiet w wieku rozrodczym, a jej ordynacja przez lekarza specjalistę w większości wypadków przeprowadzana jest na wyraźne żądanie zrozpaczonej pacjentki.

U kogo stosować?
Antykoncepcja po… może być stosowana wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych i nie można jej zalecać jako rutynowego sposobu zapobiegania ciąży. Klasycznymi wskazaniami są: pękniecie lub zsunięcie prezerwatywy w czasie współżycia, dokonany gwałt, odmowa stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji przez partnera lub pomyłki w przyjmowaniu typowych tabletek antykoncepcyjnych, stosunek przerywany.

Jakie istnieją metody i jaka jest ich skuteczność?

W Polsce jest zarejestrowana i dostępna tylko jedna metoda postępowania oparta na levonorgestrlu 0,75 mg (dwie tabletki)

  • Jedyna zarejestrowana w Polsce tabletka zawierająca wyłącznie progestagen (syntetyczny hormon o działaniu naturalnego progesteronu, który wydzielany jest przez jajnik w II fazie cyklu miesięcznego). Preparat przyjmuje się w dwóch dawkach co 12 godzin. Najnowsze badania wskazują, iż pierwsza dawka może być przyjęta nawet do 72 godzin po awaryjnym stosunku.
  • Na świecie są dostępne produktu oparte na klasycznej tabletce antykoncepcyjnej stosowane w dwóch odpowiednich dawkach do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku (tzw. metoda Yuzpe).
  • wkładka wewnątrzmaciczna zakładana do 5 dni od współżycia, rzadko stosowana ze względu na działanie poronne, posiada blisko 100% skuteczność.

Najskuteczniejsza jest metoda oparta na Levonorgestrelu 0,75 mg!

Pewność działania dwóch pierwszych metod oceniana jest poprzez tzw. odsetek niepowodzeń, czyli ilość ciąż na 100 kobiet, które zastosowały daną metodę. Istnieje prawidłowość, że im wcześniej po awaryjnym stosunku te rodzaje antykoncepcji zostaną włączone, tym odsetek niepowodzeń jest mniejszy. Dla metody z tabletką zawierającą wyłącznie progestagen odsetek ten wynosi 0.4%, jeżeli tabletka została zażyta do 24 godzin po stosunku, 1.2% do 48 i 2.7% do 72 godzin. Odpowiednio dla metody Yuzpe odsetki te przedstawiają się następująco: 2.0% do 24 godzin, 4.1% do 48 i 4.7% do 72 godzin.

Objawy uboczne i przeciwwskazania
Najczęściej po antykoncepcji po stosunku występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. W zależności od zastosowanej metody nudności występują z częstością od 23 do 50% , natomiast wymioty od 6 do 20% . Mniej uciążliwe dolegliwości to bóle piersi oraz przyśpieszenie lub opóźnienie miesiączki. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji awaryjnej jest ciąża, natomiast przeciwwskazania względne z medycznego punktu widzenia są mało istotne, ponieważ sumaryczna dawka hormonów w preparatach jest relatywnie mała i stosowana w krótkim czasie. Dlatego też nie mają tu zastosowania ograniczenia brane pod uwagę w trakcie standardowej terapii tymi hormonami.

Objawy te są z reguły krótkotrwałe i przemijające.

Podsumowanie
Potencjalnie każda kobieta w wieku rozrodczym może znaleźć się w sytuacji , gdzie zaistnieje konieczność zastosowania antykoncepcji po… Badania naukowe dowiodły, iż jest to jedna z metod, dzięki której w znacznym stopniu można ograniczyć liczbę niechcianych ciąż i aborcji, co więcej jest to metoda skuteczna i bezpieczna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*