HSV

[Głosów:0    Średnia:0/5]

HSV

Choroby dotyczące układu rozrodczego zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny, wywołują w wielu przypadkach zażenowanie. Pacjenci nawet po zidentyfikowaniu pierwszych, niepokojących objawów obawiają się i wstydzą zgłosić symptomy lekarzowi pierwszego kontaktu. Jeśli ich reakcja na zmiany w obrębie narządów płciowych byłaby szybsza, szybciej też można by zaradzić rozwijającej się chorobie i ograniczyć jej przykre konsekwencje. Jedną ze wstydliwych chorób dotyczących między innymi układu rozrodczego, jest opryszczka. W przypadkach ginekologicznych bywa ona nazywana skrótem HSV.

Czym jest HSV

HSV to nic innego jak opryszczka narządów płciowych. Jest to choroba weneryczna, która jest przenoszona drogą płciową. Powodem jej powstania jest zarażenie wirusem Herpes Simplex typ II. Występuje ona zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Warto powiedzieć, że nie tylko stosunki płciowe powodują rozprzestrzenianie się wirusa opryszczki. Niewinne całowanie również może do tego doprowadzić. Ginekolodzy dodają, że HSV można zarazić się dobywając stosunki oralne i analne z osobą zarażoną lub będącą nosicielem wirusa HSV. Nie ma przy tym znaczenia, czy u osoby zarażonej widoczne są zmiany skórne wskazujące na opryszczkę narządów płciowych, czy też skóra wygląda całkowicie normalnie. Dlatego też HSV rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, zwłaszcza wówczas, gdy pacjent nie wie, że jest chory lub jest nosicielem wirusa opryszczki.

Opryszczka jest chorobą nawracalną. Nawet po ustąpieniu jej objawów, może dojść w późniejszym czasie do zakażenia skóry.

Wydawać by się mogło, że HSV nie jest groźną chorobą, ale jest to złudne wrażenie. Jeśli wirusem opryszczki zarazi się na przykład dziecko w łonie matki, albo podczas porodu, może to się skończyć tragicznie - nawet zniszczeniem ważnych dla życia człowieka narządów. Dlatego też bardzo ważne jest natychmiastowe podanie dziecku odpowiednich leków, jeśli zdiagnozowana zostanie u niego opryszczka.

Objawy opryszczki narządów płciowych

Jeśli HSV atakuje narządy płciowe, to w okolicach genitaliów damskich lub męskich, a także w okolicy odbytu mogą pojawić się zmiany skórne. Początkowo mają one postać zaczerwienienia, które z czasem zaczyna puchnąć i pojawiają się na nim pęcherzyki. To prowadzi do powstania wrzodów. Owrzodzenie skóry w rejonie błony śluzowej narządów rozrodczych i odbytu bywa bardzo bolesne. Najczęściej dopiero na tym etapie rozwoju choroby HPV chory decyduje się na konsultację lekarską. Do takiego stanu mógłby się jednak w ogóle nie doprowadzać, gdyby wcześniej zastosował odpowiednie leki. Pękanie pęcherzyków w obrębie owrzodzenia wywołuje nieznośny ból. Oprócz tego wśród objawów HSV wymienić należy:

 • Gorączkę,
 • Problemy z oddawaniem moczu,
 • Powiększenie węzłów chłonnych w pachwinach,
 • Zaparcia,
 • Zaburzenia erekcji u mężczyzn,
 • Zmiany skórne,
 • Osłabienie odporności organizmu,
 • Objawy zapalenia mózgu,
 • Sztywność karku,
 • Wymioty,
 • Światłowstręt,
 • Swędzenie i pieczenie skóry,
 • Napięcie skóry.

Leczenie opryszczki

Chorobę HSV leczy się przy zastosowaniu leków miejscowych, które osuszają pęcherzyki i mają działanie odkażające. Oprócz tego, chorym zapisuje się doustne leki przeciwwirusowe. Niestety, nawet po efektywnym leczeniu z organizmu pacjenta wirus opryszczki nie zanika. Mamy więc w tym przypadku do czynienia z leczeniem objawowym.

O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*