Febra

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Febra

Choroby tropikalne mogą dotknąć nas nawet na niewinnym pobycie na wczasach w Afryce. Wydawać by się mogło, że w hotelu nic nam nie grozi, podczas gdy w wielu egzotycznych krajach istnieją ostrzeżenia przed możliwością zachorowania na przykład na febrę. Czym ona jest?

Pojęcie febry

Febra, nazywana również żółtą febrą, jest to choroba wirusowa, zakaźna, którą wywołuje wirus żółtej febry. Powoduje on uszkodzenie komórek wątrobowych i tym samym żółtaczkę oraz skazę krwotoczną. Najczęściej o żółtej febrze mówi się w odniesieniu do krajów Ameryki Środkowej i Południowej oraz Afryki. Febrą najłatwiej się zarazić w regionach tropikalnych, choć nie tylko. Nosicielami wirusów febry są gryzonie i małpy, jak również niektóre gatunki komara. Po tym, jak wirus dostaje się do organizmu danej osoby następuje okres jego inkubacji, który trwa do kilku dni. Choroba ta w najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta, jeśli nie zostaną podjęte szybkie kroki mające na celu łagodzenie objawów schorzenia.

Febry żółtej nie można skutecznie leczyć, jedyną możliwością jest właśnie zapobieganie jej przykrym objawom. Szacuje się, że około 5% pacjentów chorujących na żółtą febrę co roku umiera z jej powodu. Z kolei, jeśli ktoś choć raz w życiu chorował na febrę, nie grozi mu już ponowne zachorowanie.

Objawy schorzenia

febra Febra

Początkowo, po zarażeniu się wirusem febry żółtej pacjent nic nie odczuwa. W momencie, kiedy kończy się jednak kilkudniowy okres inkubacji choroby, u pacjenta pojawia się wysoka gorączka. Towarzyszą jej objawy skazy krwotocznej, krwawe wymioty, ogólne osłabienie organizmu, żółtaczka i bóle mięśni. U chorego może też dojść do zapaści.

Zachorowanie na febrę nie od razu oznacza zapadnięcie na ciężką chorobę. Wiele osób przechodzi żółtą febrę bardzo łagodnie, a jej objawy po mniej więcej tygodniu ustępują samoistnie.

Wśród najczęściej wspominanych symptomów żółtej febry wymienia się:

  • Bóle głowy,
  • Bóle mięśni,
  • Ogólne rozbicie,
  • Wysoka gorączka,
  • Osłabienie,
  • Krwotoki z nosa,
  • Żółtaczka,
  • Zapaść,
  • Uszkodzenie nerek,
  • Wymioty z krwią.

Powikłania

W ciężkich przypadkach zachorowania na żółtą febrę może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Z uwagi na to, że wirus atakuje przede wszystkim wątrobę, to ona jest narażona na największe uszkodzenie. Obok niej podobny los może spotkać naczynia włosowate.

Zapobieganie chorobie

Istnieje szczepionka na żółtą febrę, którą zaleca się przyjąć przynajmniej przed planowanymi podróżami regiony tropikalne i subtropikalne. Przyjmuje się ją co 10 lat. Najlepiej jest zaszczepić się na żółtą febrę na 10 dni przed wyjazdem w regiony, które zagrożone są tym schorzeniem. Fakt zaszczepienia danej osoby na żółtą febrę odnotowywany jest w jej książeczce zdrowia i ma formę międzynarodowego certyfikatu szczepień. Jest on honorowany we wszystkich państwach, gdzie istnieje zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na żółtą febrę.

O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*