Endometrioza

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wśród chorób ginekologicznych na szczególną uwagę zasługuje endometrioza. Samo słowo endometrium oznacza śluzówkę macicy, która w trakcie cyklu miesięcznego stopniowo narasta, a później w trakcie miesiączki złuszcza się.

Czym jest endometrioza?

Jeśli kobieta jest chora na endometriozę, wówczas tkanka nazywana endometrium narasta, ale odbywa się to poza obrębem macicy, najczęściej ma to miejsce na jajnikach. Choroba prowadzi do powstania silnych dolegliwości bólowych, a nawet niepłodności. Endometrioza w skrajnych przypadkach może spowodować rozwinięcie się nowotworów w obrębie narządów rodnych kobiety.

Przyczyny choroby

Istnieje kilka teorii dotyczących przyczyn powstawania endometriozy u kobiet. Nie zostały one jednak potwierdzone w 100% w praktyce. Najprawdopodobniej, nie ma jednego powodu, dla którego rozwija się endometrioza. Może to być zespół czynników, do których zalicza się:

 • Predyspozycje genetyczne,
 • Wady układu odpornościowego,
 • Zły stan psychiczny,
 • Zestresowanie,
 • Życie w niezdrowym środowisku.

Objawy endometriozy

Choroba nazywana endometriozą może wywoływać wiele objawów, które mogą w wysokim stopniu zaniepokoić kobietę. Powinna ona udać się na konsultacje do lekarza w momencie, gdy pojawią się u niej następujące objawy:

 • bóle w obrębie miednicy,
 • ból w dolnej części pleców,
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia, ból w jelitach, pojawiające się podczas miesiączki,
 • uczucie rozbicia,
 • osłabienie,
 • nieregularne krwawienia

Przebieg endometriozy

Endometrioza prowadzi do narastania tkanki endometrium poza macicą, a to powoduje powstanie guzów, torbieli i narośli w obrębie jamy brzusznej. Zaatakowane mogą zostać jajniki, jajowody oraz przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytem. W odosobnionych przypadkach choroba może rozwinąć się nawet w płucach. Tkanka endometrium nie ulega złuszczeniu, jak ma to miejsce w przypadku osób zdrowych. Powoduje to, że tkanka się gromadzi, powstają rany i krwawienie, a także stan zapalny sąsiadujących narządów.http://ba.flekosteel.asia/

Leczenie

Leczenie endometriozy w przeważającej ilości przypadków jest skomplikowane i nie przynosi spodziewanych efektów w krótkim czasie. Lekarz musi dokładnie zapoznać się z etapem choroby i stanem zdrowia pacjentki, aby zaordynować dla niej właściwą kurację leczniczą. Często w wyborze tym znaczenie mają plany powiększenia rodziny przez pacjentkę. Najskuteczniejszą metodą leczenia endometriozy jest operacja chirurgiczna, stosowana najczęściej u młodych kobiet, chcących mieć w przyszłości własne dzieci. Można leczyć ją również farmakologicznie, ale terapia ta może doprowadzić do bezpłodności.

O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*