Dieta dla zdrowia i urody

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dieta dla zdrowia i urody

Nadchodzą słoneczne, wiosenne dni. Chcesz zabłysnąć wyglądem w tym okresie, gdy wszyscy zdejmują ciepłe kurteczki, sweterki i poczuć się lepiej. Jak to zrobić? Podaję wskazówki, by mieć dobre samopoczucie i dobrą kondycję. 

Sposób żywienia ma bardzo duży wpływ na stan Twojego organizmu. Właściwe odżywianie zapobiega wielu groźnym dla życia chorobom takim jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał, udar mózgu, otyłość, nowotwory. Aby uchronić się przed tymi schorzeniami należy zwracać szczególną uwagę na to, co jesz i jak jesz.

Pokarmy, które spożywasz powinny pokrywać jakościowe i ilościowe zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Duże znaczenie ma liczba, wielkość, rozkład posiłków w ciągu dnia oraz długość przerw miedzy nimi. Dorosły człowiek powinien spożywać trzy główne posiłki dziennie lub może rozłożyć je na cztery i więcej posiłków w ciągu dnia. Przy czym odległość między nimi nie powinna być krótsza niż 3,5-4 godziny i nie dłuższa niż 6 godzin. Wynika to z faktu, iż dłuższe przerwy między posiłkami powodują spadek zawartości glukozy we krwi, czyli „paliwa” dla mózgu i doprowadzają do zmęczenia fizycznego, umysłowego jak i zmniejszenia wydajności Twojej pracy. W przypadku, gdy spożywasz tą samą objętość pożywienia w postaci jednego lub dwóch posiłków przyczyniasz się do odkładania tkanki tłuszczowej, co w konsekwencji prowadzić może do nadwagi, otyłość.

Posiłki

Wszystkie posiłki spożywane w ciągu dnia powinny składać się z produktów zbożowych jak najmniej przetworzonych. To znaczy, iż białe pieczywo jak chleb i bułki zamień na chleb ciemny, gruboziarnisty a kaszę manną zamień na kaszę gryczaną, jaglaną, pęczak czy jęczmienną.

Warzywa i owoce są zalecaną grupą żywności, więc spożywaj je 3-5 razy dziennie. Zawierają one witaminy antyoksydacyjne, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy. Ostatni wspomniany składnik pomocny jest przy trawieniu, zmniejsza ilość cholesterolu oraz zapobiega zaparciom. Witaminy oraz flawonoidy zawarte w warzywach i owocach wykazują działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Warzywa spożywaj najlepiej surowe lub krótko gotowane.

Nabiał dostarczaj organizmowi w wielkości 3-4 porcji na dzień. Zawarta w przetworach mlecznych, jogurtach flora bakteryjna ma działanie przeciwnowotworowe, zapobiega infekcjom przewodu pokarmowego, wspomaga układ odpornościowy, przeciwdziała zaparciom i zwalcza bakterie chorobotwórcze. Jest to zbawienne dla żołądka ze względu na dobroczynne działanie bakterii takich jak Lactobacillus acidophillus i Bifidobacterium bifidum.

Gdy wyjeżdżasz na wypoczynek w okolice morza czy jezior korzystaj z darów natury. Mięso ryb zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3, tak wielce zalecane przez dietetyków (m.in. zapobiegają nadciśnieniu krwi, zwiększają wydzielanie sodu z moczem, zwiększają przepływ krwi przez naczynia wieńcowe). Mięso rybie jest zdrowsze od mięsa zwierząt rzeźnych, które stosuj w ilościach umiarkowanych a jeśli bardzo je lubisz to wybieraj mięso chude.

Produkty spożywcze

Produkty spożywcze, które dostarczasz organizmowi mają różne działanie: kwasotwórcze lub alkalizujące. Produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego jak mięso, ryby, jaja, produkty zbożowe mają właściwości kwasotwórcze, czyli zakwaszające w przeciwieństwie do owoców, warzyw, nasion roślin strączkowych i mleka mających działanie zasadotwórcze, czyli alkalizujące. Łącząc te dwa elementy zaspokoisz obawy o prawidłowe ich zastosowanie, zachowując równowagę organizmu. Warto, więc układać dietę w różnorodną żywność zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego.

Aby być zdrowym ważne jest ograniczenie ilości używanego tłuszczu pochodzenia zwierzęcego a zamiast tego stosowanie olejów. Szczególnie polecany jest olej rzepakowy do smażenia a oliwa z oliwek do sałatek. Nie zawierają one cholesterolu, którego nadmiar trudno jest wydalić a jego wysoki poziom we krwi może powodować zagrożenia dla zdrowia.

Zapobiegając nadciśnieniu tętniczemu ogranicz spożycie soli kuchennej i nie dosalaj pokarmów. Często zdarza się nam przekraczać zalecane spożycie soli, czego konsekwencją może być nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, miażdżyca i choroba wieńcowa, zawał serca, rak żołądka i osteoporoza. Produkty takie jak

c6UsBp71 300x128 Dieta dla zdrowia i urody
Produkty spożywcze

pieczywo, wędliny, sery zawierają już w swoim składzie chlorek sodu, co wystarcza organizmowi w prawidłowym jego funkcjonowaniu. Natomiast jego niedobory u ludzi zdrowych występują sporadycznie. Mogą zdarzyć się tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. przy silnym poceniu się.

Nieraz ciężko oprzeć się pokusie zjedzenia batonika, ciasteczek czy cukierków. Gdy robisz to sporadycznie nie musisz obawiać się pogorszenia wyglądu. Jednak faktem jest, że cukier nie dostarcza składników odżywczych, posiada tylko „puste kalorie” sprzyjające nadwadze, otyłości i dalej miażdżycy. Najlepiej jest wykluczyć słodycze z jadłospisu lub ograniczyć ich spożycie.

Grill a posiłki

Przy wiosennym grillowaniu smakowitości z rusztu czasami popijamy piwem. W nim znajdują się substancje goryczkowe i kwasy węglowe pobudzające pracę żołądka. Wywar z chmielu zawiera też składniki mineralne jak magnez, fosfor oraz witaminy z grupy B. Jednak, gdy jesteś chorzy, gdy masz cukrzycę, wrzody żołądka, dwunastnicy lub zapalenie trzustki nie możesz tego trunku spożywać.

Wszystkie podane wskazówki należy połączyć z prozdrowotnym stylem życia. Nie zapomnij o tym, że nawet rygorystyczna dieta nie da dobrych efektów, gdy nie zwiększysz aktywności fizycznej, nie zachowasz równowagi psychicznej i gdy nie przestaniesz żyć w stresie. Pomoże Ci to skutecznie zadbać o zdrowie, zgubić zbędne kalorie i czuć się atrakcyjnym. Pamiętaj-Ruch może zastąpić lekarstwo, lecz żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu!

Aby zachować zdrowie i ładny wygląd pamiętaj, żeby we wszystkim, co jesz zachować umiar.

„To, co dla jednego człowieka jest pokarmem, dla innego jest trucizną.”
(Lukrecjusz, 150 lat p.n.e.)

O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*