Diagnoza i leczenie żółtaczki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Diagnoza żółtaczki – WZW

Rozpoznanie wirusowego zapalenia wątroby przebiega na podstawie głównie badań krwi. W trakcie testów laboratoryjnych określa się poziom enzymów wątrobowych i bada czy występują u pacjenta antygeny konkretnych wirusów. Badanie krwi daje w 100% pewne rozpoznanie choroby.

Dodatkowo przeprowadza się badanie USG wątroby, które w połączeniu z pomiarem enzymów wątrobowych pozwala określić natężenie choroby. Dokładne określenie stanu wątroby umożliwia też biopsja tego narządu.

Leczenie WZW – leczenie w żółtaczce

W związku z tym, że większość zakażeń tak HBV jak i HCV przebiega niemal bezobjawowo, ich leczenie ogranicza się do odpoczynku i właściwej diety wspomagającej wątrobę. Wyleczenie przebiega samoistnie. Ostre stany choroby zwalczane są lekami antywirusowymi z interferonem na czele oraz dodatkowo adefowirem i entecavirem. W przypadku ostrego stanu HCV stosuje się rybawirynę.

Dieta przy WZW różni się trochę od klasycznej diety wątrobowej.

W trakcie przechodzenia ostrego rzutu choroby zaleca się komponowanie posiłków tak by 70% spożywanego pokarmu stanowiły węglowodany, 10-20% tłuszcze a resztę białka. Wskazane są zupy mleczne, świeże masło na białym pieczywie z dodatkami takimi jak twaróg, miód czy dżemy, ryż, kasze i potrawy mączne, gotowany drób i ryby, warzywa niepowodujące wzdęć, galaretki i kisiele oraz kompoty. Dieta może być rozszerzana o inne produkty wraz z poprawą ogólnego stanu zdrowia. Po zakończeniu ostrego rzutu choroby nie zaleca się kontynuowania żadnej specjalnej diety.

Rokowania HBV są bardzo dobre.

Śmiertelność ostrego stadium choroby nie przekracza 2% a 90% pacjentów po okresie 6 miesięcy jest wolna od wirusa.

W przypadku HCV tylko 20% eliminuje wirusa ale mniej niż w 1% przypadków dochodzi do zgonów. Jeśli wirus nie zostanie całkowicie wyeliminowany dochodzi do rozwinięcia się przewlekłego stanu choroby. Dla samego pacjenta jest on pośrednio groźny ponieważ najczęściej nie daje objawów ale po kilkunastu-kilkudziesięciu latach może prowadzić do rozwoju marskości wątroby. Podnosi także ryzyko wystąpienia raka wątroby, chorób szpiku i skóry, problemów reumatycznych a w przypadku bardzo długiego okresu choroby – niewydolności narządu.

Konieczne jest wykonywanie regularnych badań. W trakcie utajonego stadium choroby pacjenci mogą intensywnie zarażać. Leczenie przewlekłego WZW od strony farmakologicznej wygląda podobnie jak w stanie ostrym: podawany jest interferon oraz ewentualnie lamiwudyna i rybawiryna. Nie wszystkie rozpoznane przypadki udaje się wyleczyć.

O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*