Czy dieta optymalna jest optymalna?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Czy dieta optymalna jest optymalna?

Każdy z nas chciałby mieć idealną sylwetkę oraz cieszyć się nienagannym zdrowiem, pytanie tylko jak to uczynić. No cóż zdrowa dieta. Cóż to takiego tylko jest? Słowo dieta pochodzi z greckiego i oznacza styl życia. Otóż kierując swoimi nawykami, zachowaniami możemy regulować to, na czym nam najbardziej zależy.pobrane 62 300x156 Czy dieta optymalna jest optymalna?

Ruch fizyczny nie musi się przejawiać od razu uprawianiem sportu, wystarczy, że sobie trochę pospacerujemy. Dobrze by było gdyby to był rytmiczny i żwawy marsz. Wystarczy półgodziny dziennie, codziennie albo, chociaż co drugi dzień – systematyczność też jest bardzo ważna. .

W obecnych czasach sposób prawidłowego odżywiania się jest tematem wodą. Istnieje mnóstwo rodzajów diet jak również tysiące teorii na temat „zdrowego odżywiania się”.
Tylko komu wierzyć? Najlepiej badaniom naukowym.

dieta wysokotłuszczowa

Jedną z popularniejszych diet jest dieta optymalna, inaczej dieta wysokotłuszczowa. Energetyczność (kaloryczność) takiej diety jest taka sama jak w przypadku diet zalecanych dla zdrowych, diet podstawowych, różnicą jest tylko rozkład energii na poszczególne składowe. W każdej diecie znajdują się białka, węglowodany oraz tłuszcze. Każde z nich daje swoją energię i to one składają się na kaloryczność posiłku. Otóż w obu tych dietach kaloryczność z białka wynosi ok. 10%, różnica pojawia się w ilości kalorii z tłuszczów i węglowodanów. W diecie podstawowej główna ilość energii pochodzi z węglowodanów i wynosi ona około 60% ogólnej ilości spożytych kalorii, natomiast w diecie optymalnej większość energii pochodzi z tłuszczów i sięga około 60% energii. Pytanie, co jest bardziej prawidłowe? Trudno rozstrzygnąć to tylko na podstawie opisu samego jadłospisu jak również na podstawie samopoczucia ludzi będących na danych dietach. Najlepiej, aby punktem zaczepienia stał się profil lipidowy krwi, inaczej mówiąc zawartość cholesterolu we krwi. Dla lepszego porównania można zbadać krew osób będących na diecie niskotłuszczowej (15% kalorii z tłuszczu i 75% kalorii z węglowodanów). W przypadku diety niskotłuszczowej obserwuje się nieznaczny spadek cholesterolu ogółem (jednakowe obniżenie frakcji HDL i LDL), zaś dla dwóch pozostałych diet występuje znaczny wzrost cholesterolu. W przypadku diety normalnej nie ma istotnych zmian w proporcjach cholesterolu HDL i LDL, natomiast w diecie optymalnej te różnice są znaczne. Następuje nieproporcjonalny wzrost frakcji LDL w stosunku do ogólnej ilości cholesterolu a to jest już ważnym czynnikiem aterogennym (miażdzycorodnym). Taki stan organizmu grozi takimi chorobami cywilizacyjnymi jak zawał serca, udar mózgu. Ogólnie prowadzi do złego samopoczucia. Owszem osoby będące na diecie optymalnej nie narzekają na swoje samopoczucie, problem pojawia się podczas przechodzenia na nią oraz podczas powrotu do diety normotłuszczowej.

Jednak widać, że samopoczucie nie jest miarodajną wytyczną. Osoby stosujące dietę optymalną, mimo że przez cały czas nie miały powodu do narzekania na swoje samopoczucie, często lądują w szpitalach z powodu zbyt dużej ilości tłuszczu w organizmie a za małej węglowodanów. Zalegające tłuszcze we krwi nie mogą być zmetabolizowane, z powodu niedoboru węglowodanów. „Tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów”, a zbyt duża ilość takich nie do końca rozłożonych tłuszczy prowadzi do nadmiernego zakwaszenia organizmu, a to powoduje śpiączkę.

Opisany przypadek to tylko jedna z nielicznych rodzajów diet, tak modnych w ostatnich czasach. Pewnie już nie raz słyszeliśmy o cudownych nowościach dzięki, którym schudniemy i będziemy się dobrze czuć. Podczas krótkiego stosowania, żadna dieta nie jest znacząco szkodliwa, ale jej długoterminowe efekty są rażące w skutkach. Chciałabym przestrzec przed łatwym poddawaniu się reklamom, a zachęcam do szukania potwierdzeń naukowych w skuteczności i bezpieczeństwie zdrowotnych „nowinek” dietetycznych.

O Marzena Wielgus 292 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*