Co warto wiedzieć o lekach przeciwbólowych?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ból spełnia niezwykle ważną rolę w organizmie: ostrzega o różnych zagrożeniach np. rozwijającej się chorobie czy uszkodzeniu ciała, jak np. oparzenie. Jednak jest jedną z najczęstszych dolegliwości i na co dzień skutecznie utrudnia mam życie, pojawiając się najczęściej w zupełnie nieoczekiwanych momentach.

Kiedy boli głowa, czy ząb albo doskwiera ból kolana, większość z nas przeważnie bez wahania sięga po lek przeciwbólowy. Liczne reklamy oraz powszechna dostępność leków przeciwbólowych, zachęcają nas do kupowania kolejnych „nowości” i preparatów z dopiskami „Extra”, „Forte” itp. Często wybór tabletki, to przypadek. Powinniśmy jednak pamiętać, że kierując się tylko nazwą, a nie substancją czynną preparatu, możemy wplątać się poważne w skutkach, zdrowotne tarapaty. Jak więc mądrze radzić sobie z bólem?

Po pierwsze: moment zażycia leku

Środki przeciwbólowe warto zażyć w pierwszej, narastającej fazie bólu, gdyż wtedy ich działanie jest najskuteczniejsze. Kiedy zaś ból rozszaleje się na dobre, staje się trudny do opanowania. Trzeba więc zadziałać szybko i skutecznie.

Po drugie – nazwa, czyli jak uniknąć pułapki

Każdy lek ma nazwę międzynarodową, obowiązującą na całym świecie i oznaczającą substancję czynną danego preparatu: ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy itp. Producenci umieszczają ją jednak na opakowaniu drobnymi literami i najczęściej w brzmieniu łacińskim, np. paracetamolum, ibuprofenum, lub acidum acetylsalicylicum.
Najbardziej wyeksponowana jest zawsze nazwa handlowa. Jest ona zawsze starannie zaprojektowana, przez co oddziałuje na naszą świadomość. Większość z nas zapytana o popularne środki przeciwbólowe na poczekaniu wymieni kilka nazw leków dostępnych bez recepty. To dzięki dobrze zaprojektowanej nazwie oraz zapadającej w pamięć reklamie w efekcie sięgamy po konkretny lek zamiast po inne.
Atrakcyjne, kolorowe opakowania leków przeciwbólowych, często zawierające tę samą substancję aktywną, mogą różnić się jedynie postacią farmaceutyczną (np. szybciej rozpuszczająca się żelowa kapsułka, lub tradycyjna tabletka) oraz dawką substancji aktywnej. Bardzo często nie ma więc potrzeby kupowania jednocześnie leku X i Y, bo w środku jest dokładnie ten sam składnik działający, a co więcej, jest prosta droga do zagrażającego życiu przedawkowania.

Po trzecie – dostosowanie substancji aktywnej leku do rodzaju bólu

Jak wspomniano wyżej, do najczęściej stosowanych składników przeciwbólowych należą: paracetamol, ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy. Naukowcy udowodnili, że paracetamol jest lekiem bardzo dobrze tolerowanym, ale skutki jego przedawkowania to zatrucie organizmu. Z kolei kwas acetylosalicylowy, wśród wielu zalet ma też i wady. Stosowanie leków z tym kwasem grozi krwawieniami z przewodu pokarmowego.

Z badań profesora Nikolasa Moore z Uniwersytetu Victor w Bordeaux we Francji wynika, iż paracetamol i ibuprofen są lekami o wiele skuteczniejszymi, niż środki zawierające kwas acetylosalicylowy. W badaniach z pacjentami wykazano, że z leczenia bólu słabego i umiarkowanego 74% było zadowolonych z ibuprofenu, 69,2% ze skuteczności paracetamolu, a 68,6% z leku na bazie kwasu acetylosalicylowego.
Na bóle grypowe i ból głowy najlepiej oceniono kwas acetylosalicylowy, na ból pleców i gardła, zdaniem pacjentów najlepiej pomagał paracetamol. Natomiast ibuprofen najlepiej uśmierzał bóle układu kostno-mięśniowego. naukowcy dowiedli też, że ibuprofen wywołuje najmniej skutków ubocznych, a kwas acetylosalicylowy działa najsłabiej.

Rodzaje leków

Leki przeciwbólowe trzeba dobierać indywidualnie. To, co pomaga jednej osobie, nie zawsze jest dobre dla drugiej. Wybierając lek, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę nasze współistniejące choroby i ewentualne, równocześnie stosowane leki.

Kwas acetylosalicylowy – zawiera go m.in. Polopiryna i Aspiryna.

Nie powinni jej zażywać chorzy na astmę, wrzody żołądka, kobiety pow trakcie miesiączki, kobiety karmiące oraz, ze względu na ryzyko wystąpienia tzw. zespołu Reye’a (groźne uszkodzenia wątroby i mózgu), dzieci poniżej 12 lat. Kwas acetylosalicylowy działa też przeciwzapalnie. Stosuje się go najczęściej na bóle głowy, grypowe, zębów, reumatyczne, mięśni, pourazowe. Skutki uboczne to: zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, krwawienie z nosa, zmniejszenie skuteczności leków na nadciśnienie tętnicze.

Ibuprofen – zawiera go m.in. Nurofen, Dexprofen, Ibuprom. Działa szybciej od kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu. Uwaga! może podrażniać błonę śluzową żołądka. Nie powinny go także zażywać osoby chore na astmę, choroby nerek i serca. Stosuje się go na bóle głowy, przeziębieniowe, reumatyczne, zębów, miesiączkowe, pourazowe, mięśni. Leków na bazie ibuprofenu nie wolno łączyć ze środkami przeciwzapalnymi (nawet aspiryną), reumatologicznymi i onkologicznymi. Skutki uboczne to zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

Paracetamol – zawiera go m.in. Codipar, Apap i Paracetamol. Substancja wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, nie ma natomiast działania przeciwzapalnego, gdyż nie hamuje w tkankach obwodowych syntezy prostaglandyn, które są jednym z istotnych mediatorów zapalenia. Ma to swoje plusy dlatego, że nie wywołuje objawów ubocznych typowych dla leków niesteroidowych przeciwzapalnych i jest zalecany dla chorych z przeciwwskazaniami do tych leków np. z chorobą wrzodową (paracetamol nie ma negatywnego wpływu na błonę śluzową żołądka), cierpiącym na nadkwaśność i zgagę, z nadciśnieniem tętniczym (nie wpływa na ciśnienie tętnicze krwi i nie zmienia działania najczęściej stosowanych tu leków), chorym na cukrzycę i astmę. W odpowiednich dawkach jest bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży i dzieci, jednak zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
Leków na bazie paracetamolu nie powinny zażywać osoby nadużywające alkoholu i chorujące na wątrobę. Stosujemy na bóle głowy, zębów, miesiączkowe, pooperacyjne. Skutki uboczne stosowania paracetamolu to: nudności, zgaga oraz pokrzywka.

Przyjmowanie paracetamolu łącznie z alkoholem zwiększa ryzyko opisywanych, poważnych uszkodzeń wątroby. Jeśli więc po imprezie cierpimy na ból głowy, mniejszym złem będą niesteroidowe leki przeciwzapalne (mimo ryzyka podrażnienia żołądka).cesie osiągania pożądanych efektów zaliczyli wiele porażek. Zwróć uwagę na to, że umiejętność traktowania błędu jako informacji zwrotnej jest jedną z najważniejszych zdolności, jakie możesz nabyć.

Jeśli nie spróbujesz, na pewno Ci się nie uda. Ciągłe próby zwiększają Twoje szansę na sukces. Nawet jeśli początkowo nie masz takich zdolności jak inni, doścignięcie ich to kwestia eksperymentowania, doświadczenia i właśnie, ciągłych porażek.

Błąd nie jest informacją o Tobie, błąd jest informacją o konkretnej metodzie. W każdym momencie możesz zmienić taktykę, poprawić swoje działanie i w końcu, osiągnąć sukces. W takim przypadku to nie brak umiejętności będzie Cię określał, a determinacja i cierpliwość.

W ten sposób powinniśmy skutecznie zminimalizować strach przed porażką i móc bez obaw zabrać się do pracy. Jeśli interesuje Cię temat chęci do ćwiczeń, więcej o motywacji do ćwiczeń przeczytasz tutaj. Tymczasem życzymy sukcesów na siłowni!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*