Astma oskrzelowa

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Astma oskrzelowa

Schorzenia astmatyczne zaliczane są do grupy szeroko pojmowanych alergii. Wyróżnić można wiele rodzajów astmy, wśród których na szczególną uwagę zasługuje astma oskrzelowa.

Pojęcie astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa, nazywana również dychawicą oskrzelową jest przewlekłą chorobą, polegającą na powstaniu zapalenia błony śluzowej układu oddechowego i związanej z nim nadreaktywności błony śluzowej na wszelkie czynniki zewnętrzne. Astma oskrzelowa powoduje niedrożność oskrzeli i kłopoty z oddychaniem.

Astma oskrzelowa jest pojęciem określającym różne rodzaje schorzeń alergicznych. W jej obrębie wyróżnić można na podstawie czynnika powodującego rozwój choroby:

  • Astmę atopową– dotyczy głównie ludzi młodych, spowodowana jest przez alergeny. Jej objawy uaktywniają się wyłącznie w przypadku kontaktu chorego z określonym czynnikiem wywołującym chorobę.
  • Astmę endogenną, nieatopową– występuje u osób dojrzałych, nie jest znany swoisty alergen wywołujący chorobę.

Najbardziej charakterystyczną cechą astmy oskrzelowej jest powstawanie duszności typu wydechowego, którym towarzyszą świsty i furczenia oraz ogólny niepokój. Pacjent ma problemy z przepływem powietrza przez zwężone światło oskrzeli i oskrzelików, które są spowodowane zbyt dużym kurczeniem się mięśni gładkich ściany tych organów. Astma oskrzelowa może mieć charakter ciągły i atakować bez ustanku, albo też pojawiać się tylko w określonych sytuacjach.

Objawy choroby

Astma oskrzelowa objawia się utrudnionym wydechem, męczącym kaszlem oraz patologicznymi szmerami oddechowymi. Wśród charakterystycznych dla niej objawów wymienia się:

astmaoskrzelowa Astma oskrzelowa

  • Napady duszności, wywołane nadmierną reaktywnością oskrzeli na bodźce zewnętrzne,
  • Ucisk w klatce piersiowej,
  • Kaszel,
  • Katar sienny,
  • Świszczący oddech,
  • Osłabienie po ćwiczeniach fizycznych,
  • Szybsze bicie serca.

Jeśli to dziecko choruje na astmę oskrzelową, mogą pojawić się u niego inne objawy towarzyszące. Zalicza się do nich katar alergiczny, atopowe zapalenie skóry oraz alergię pokarmową.

Astma oskrzelowa najczęściej przebiega w formie napadowej. Napad duszności czy kaszlu następuje wówczas, gdy osoba chora ma bezpośredni kontakt z alergenami, które ją uczulają. Pojedynczy atak astmy oskrzelowej może trwać dosłownie kilka minut, albo nawet kilka godzin. Niestety, napady te mogą zagrażać życiu danej osoby, dlatego też tak ważne jest podjęcie skutecznego leczenia pacjenta. Lekceważenie objawów wskazujących na astmę oskrzelową może zakończyć się tragicznie. Konieczne jest więc udanie się do lekarza specjalisty alergologa, który dobierze najbardziej stosowną w przypadku danego pacjenta, kurację.

Leczenie astmy oskrzelowej

Alergolodzy leczący astmę oskrzelową najczęściej stosują leki przeciwzapalne. Pierwszoplanową rolę w leczeniu pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową odgrywają zawsze leki wziewne, które podawane są wprost do oskrzeli przy użyciu specjalnych inhalatorów, oraz leki przeciwzapalne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*