4 fazy diety Dukana

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Table of Contents

Faza 1

Dieta Dukana, zwana inaczej proteinową składa się z czterech faz czyli protali. Różnice w menu każdego protalu, wpływa bezpośrednio na nasz organizm. O fazie pierwszej, mówi się jako uderzeniowej. Oddajemy się całkowicie w ręce doktora Dukana na 10 dni, gdyż jemy tylko to co nam zaleca. Okres ten może być krótszy i wynosić 5 dni. To zależy tylko od tego ile tak naprawdę chcemy schudnąć. Owo uderzenie sprawi, że gwałtownie spadnie nam waga, będzie to także największy jej spadek, w ciągu całej diety, a może to oznaczać, że pozbędziemy się nawet 20 kg! Brzmi zachęcająco, prawda?

Jednak aby dieta dała nam trwałe efekty, powinniśmy sztywno trzymać się zasad podanych przez Dukana. Tylko i wyłącznie, stosowanie ich przez cały okres diety sprawi, że będziemy się cieszyć trwałymi jej efektami. Faza pierwsza została nazwana uderzeniową, ze względu na ogromną zmianę w dotychczasowym odżywianiu się, jest to niejako uderzenie dla organizmu. Organizm, można powiedzieć w momencie traci kilogramy, jednak aby ta utrata nie była chwilowa, nie należy porzucać diety w trakcie jej trwania. Pozytywną myślą jest to, że możemy jeść takie same ilości posiłków, niż do tej pory. Zmianie ulega tylko ich skład. Pierwsza faza diety wprowadza do menu tylko i wyłącznie chude mięso.

Najlepiej jeśli jest to mięso drobiowe, i w żadnym wypadku nie jemy skóry. Dopuszczalne do spożycia są także ryby, jednak nie wszystkie. Można jeść te, które mają białe mięso, w tym wypadku odpada nam na przykład łosoś. Faza pierwsza diety to chudy nabiał. Oprócz mięsa możemy pozwolić sobie na lekkie mleko, chudy twaróg, kefir oraz maślankę. Możemy przyprawiać potrawy ziołami, które dodatkowo wpływają na poprawienie metabolizmu. Co możemy zaliczyć do takich przypraw?

Pieprz i paprykę, oczywiście ostrą. W żadnym wypadku nie można używać soli, można ją zastępować naturalnie słonymi ziołami. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, przez co ciężej będzie nam zrzucić kilogramy. Warto zapoznać się ze sposobami na chude przyrządzenie jajek, gdyż, także są dozwolone. Napoje pijemy bez cukru, nie trzeba odmawiać sobie zatem porannej kawy czy popołudniowej herbaty.

Faza 2

Faza naprzemienna, jest drugą fazą diety Dukana. Jest to faza, wielce wyczekiwana przez osoby poddające się diecie, a będące w trakcie trwania fazy pierwszej. Faza pierwsza zezwala na spożywanie tylko tych produktów, zawierających duże ilości białka. Produkty te muszą być chude, tak samo jak dozwolone mięso. Faza druga wprowadza do naszego jadłospisu owoce i warzywa. Jednak dalej nie wolno pozwalać sobie na potrawy, które dostarczają więcej innych składników odżywczych niż białka.

Pierwsze pięć dni, wygląda dokładnie tak samo jak w fazie pierwszej. Kolejne pięć dni urozmaicone są o warzywa. Jednak nie wszystkie. Można spożywać tylko te które są wyszczególnione w diecie, a są nimi na przykład ogórki, pomidory, sałata, cukinia, marchew, buraki oraz pory. Wprowadzone warzywa możemy grillować, a także przyrządzać surówki z jogurtem naturalnym i przyprawami. Jednak na początku tej fazy, można jeść je tylko na surowo. Jak więc widzimy jest to naprawdę spore urozmaicenie w porównaniu do jajek, serków oraz chudego, mięsa i innych przetworów mlecznych. Niestety, w dalszym ciągu nie możemy pozwolić sobie ani na ryż ani na ziemniaki, ze względu na wysoką ilość węglowodanów. Jak długo trwa ta faza?

Powinno się ją stosować do momentu, w którym uznamy, że osiągnięta waga spełnia nasze oczekiwania. Może ona trwać miesiąc, a nawet pół roku. Koniec fazy drugiej jest jednak zdradliwy. Widząc wspaniałe rezultaty, niektórzy porzucają dietę. Jest to największy błąd. Kolejne fazy stabilizują organizm i chronią przed efektem jo-jo. W żadnym wypadku nie powinno się wtedy rezygnować z kontynuacji diety Dukana. Ważne jest też jak, sama nazwa fazy wskazuje, naprzemienne spożywanie samych produktów białkowych, oraz tych samych produktów połączonych z warzywami. Dieta urozmaicona o warzywa staje się o wiele ciekawsza. Powinno się wówczas, szukać co raz to nowych przepisów, z dozwolonych nam produktów. Dzięki temu jadłospis, nie będzie monotonny i łatwiej będzie wytrwać na diecie.

Faza 3

Trzecia z czterech głównych faz diety doktora Dukana, nosi nazwę fazy utrwalającej. Pierwsze dwie fazy mają za zadanie, zgubić zbędne kilogramy. Faktycznie po ich zakończeniu, osoba poddająca się diecie może cieszyć się smukłą sylwetką. Jednak, aby szczęście takiej osoby było trwałe a nie chwilowe, ważne jest utrwalenie naszej wagi. Trzeci etap diety zezwala na to by wprowadzać powoli do jadłospisu produkty zakazane dotychczas. Do grupy tych produktów zaliczamy ziemniaki, ryż oraz kasze a także chleb i niektóre owoce.

Należy jednak robić to rozważnie i bardzo powoli. Będąc w fazie trzeciej, jest nam o wiele łatwiej trzymać się diety. Nasze menu staje się bardzo ciekawe, i w zasadzie możemy jeść prawie wszystko to co kiedyś. Stopniowe wprowadzanie tych produktów przygotowuje organizm do normalnego odżywiania się. Gdyby osoba poddająca się diecie, od razu przeszła do dawnego trybu odżywiania się, organizm przeżyłby pewnego rodzaju szok co skutkowałoby gwałtownym pojawieniem się efektu jo-jo. Ten etap ma zapobiec właśnie nagłemu przyrostowi wagi, dlatego tak ważna jest dla odchudzającego się, staranne trzymanie się zasad panujących podczas tej fazy. Ile powinna trwać faza trzecia diety Dukana?

Jest to zależne od ilości kilogramów, których udało nam się zgubić. Jeżeli zgubiliśmy 4kg to faza trwa 40 dni, jeżeli 8kg to 80 dni. Osoba będąca na diecie, nie powinna mieć problemu z prawidłowym obliczeniem okresu trwania tej fazy. A jak w praktyce wygląda faza trzecia? Okazuje się, że można nawet przez cały dzień jeść to na co się ma ochotę, na drugi dzień jednak nasze menu będzie składać się tylko i wyłącznie  białka. Każdy ustala swój dzień w tygodniu, kiedy spożywa tylko takie produkty jak w fazie pierwszej. Faza trzecia zbliża odchudzającego do powrotu, do normalnego żywienia, bez potrzeby zwracania uwagi na wartości odżywcze spożywanych produktów.

Faza 4

Dieta Dukana składa się z czterech podstawowych faz. Fazy ataku, naprzemiennej, utrwalenia i stabilizacji. Gdyby, pozbawić dietę, choćby jednej z tych podstawowych faz, odchudzanie nie miałoby sensu. Każda z nich spełnia określoną i bardzo ważną rolę. Czwarta faza, czyli stabilizacji, najlepiej żeby trwała do końca naszego życia. Choć brzmi to strasznie to nie ma powodu do zmartwień. Osoba, która zakończyła pierwsze trzy fazy diety, może jeść to na co ma ochotę, oczywiście z umiarem. Ważne też aby dobierane produkty były zdrowe i nie dostarczały pustych kalorii.

Zasady czwartej fazy mają na celu utrzymanie wypracowanej sylwetki. Obowiązują zatem pewne zasady. Nie należy powracać do słodzenia napojów. Należy starannie dobierać sobie desery czy słodkie przekąski. Jeśli czekolada to gorzka, a jeśli ciastko to zbożowe. Nie jest więc obojętne co jemy. Powrót do złych nawyków żywieniowych, może spowodować przyrost masy ciała. Faza czwarta, zaleca spożywanie śniadań bogatych w białko. Mogą one wyglądać podobnie do tych, przygotowywanych w fazie pierwszej. Nie powinno się rezygnować także z jednego dnia w tygodniu, w którym spożywa się tylko i wyłącznie produkty wysokobiałkowe, czyli raz w tygodniu powtarzamy fazę pierwszą diety.

Faza stabilizacji, nawołuje wręcz do przeanalizowania nawyków żywieniowych, sprzed kuracji odchudzającej. Nie wszystko na co sobie pozwalamy służy naszemu organizmowi, a niektóre produkty spożywcze wręcz szkodzą, prowadząc do otyłości czy nadwagi. Faza czwarta pokazuje nam jak zdrowe podejście do tematu odchudzania miał doktor Pierre Dukan. W odniesieniu do fazy czwartej, diety Dukana można spotkać się z określeniem ”proteinowy czwartek”. Nawołuje to do uczynienia jednego dnia, w którym będziemy jeść tylko białko, dzięki któremu, organizm będzie mógł dalej chudnąć. Czwarta faza choć ostatnia, powinna trwać najdłużej jak tylko może.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*