Małe dzieci

Małe dzieci

W momencie odcięcia pępowiny dziecko staje się „samodzielnym” bytem. Do płuc wtedy wchodzi powietrze, co prawie zawsze słychać po jego wrzasku. Wtedy przeprowadza się badanie i określa stan dziecka w dziesięciostopniowej skali Apgar. Jeśli otrzyma on od 8 do 10 punktów, to oznacza, że dziecko jest w bardzo dobrym stanie, 5-7 punktów oznacza średni stan, a mniejsza liczba oczywiście stan ciężki. Średni stan może oznaczać zmęczenie porodem, a kiepski zamartwicę (niedotlenienie).

Szczególnej opieki wymaga nie tylko noworodek, ale także dziecko roczne czy kilkuletnie. Co prawda do takiego nie trzeba wstawać kilka razy w nocy, ale za to jest ono w stanie bardziej narozrabiać i zrobić sobie krzywdę. Ponadto w określonym wieku należy dziecko uczyć nowych rzeczy. Najpierw jest to odchodzenie od pieluch i przyzwyczajanie do korzystania z nocnika. Niewiele później należy oduczyć je wołania o smoczek i ssania go. Istotna jest tu przede wszystkim konsekwencja.

Wychowywanie dziecka wiąże się z okresowymi badaniami. Należy nadzorować jego rozwój, badać wagę, wzrost, oczy itd. Często podejmuje się także decyzje o wyborze żłobka, przedszkola lub opiekunki. Nie można jednak zapominać o bardziej przyziemnych sprawach, jak choćby o poświęcaniu dziecku uwagi, zachęcaniu go do rozwoju, dobrym karmieniu go. Choć z drugiej strony można rzecz, że prawdą jest, iż małe dziecko mały kłopot, duże dziecko duży kłopot.