Główne przyczyny niepłodności

Główne przyczyny niepłodności

Niepłodność jest coraz częstszym problemem w naszym społeczeństwie. Dlatego dobrze jest znać jej przyczyny oraz ewentualne środki zapobiegawcze jakie możemy zastosować. Profilaktyka zawsze jest lepsza oraz skuteczniejsza od leczenia, które potrafi być długotrwałe i nie zawsze przynosić pożądane efekty.

Płodność jest przede wszystkim uwarunkowana budową oraz działaniem narządów płciowych oraz odpowiednią gospodarką hormonalną w ciele człowieka. U zdrowych kobiet jest ona tymczasowa – uznaje się, że w całymcyklu są to około dwie doby gdy kobieta może zostać zapłodniona. Mimo tego około 3/4 par nie ma problemów z posiadaniem potomstwa.

Samą niepłodność definiuje się jako brak możliwości zajścia w ciążę mimo regularnego współżycia (3 – 4 stosunki tygodniowo) przez co najmniej rok czasu. Po tym czasie można się również podjąć diagnozy niepłodności. U kobiet po 30 roku życia okres ten jest często skracany do 6 miesięcy.  Połowa par mających problem z płodnością po 2 latach od rozpoczęcia leczenia może cieszyć się z potomstwa. Jest to dość dobry wynik a metody leczenia są cały czas doskonalone.

Możliwe przyczyny niepłodności to:

- Zaburzenia hormonalne – ten problem występuje u około 30% chorujących na niepłodność. Często objawiają się zaburzeniami owulacji. W celu wyleczenie tego schorzenia aplikuje się odpowiednią dawkę hormonów.

- Styl życia – duże ilości alkoholu, papierosów czy narkotyków na pewno nie wpływają pozytywnie na możliwość zajścia w ciążę czy zapłodnienia partnerki. Jedną z przyczyn jest również mała ilość ruchu. Często po porzuceni starych nawyków sytuacja wraca do normy.

- Wiek – ludzie coraz później wkraczają w dorosłość. Duża część dopiero po studiach podejmuje pierwszą pracę i zajmuje się w tym czasie robieniem kariery. Niepłodność z wiekiem występuje coraz częściej, więc osoby, które zbyt późno rozpoczną starania o dziecko, mogą przegapić odpowiedni moment.

- Przebyte choroby – niektóre choroby zakaźne lub wykonywane z powodu innych chorób zabiegi mogą negatywnie wpływać na płodność. Często nawet się o tym nie wie, że przebyta w dzieciństwie choroba mogła spowodować niepłodność.

Są to tylko niektóre z możliwych przyczyn. Do innych można zaliczyć Endometriozę, stany zapalne miednicy mniejszej itp. Te schorzenia może zidentyfikować jedynie lekarz. Te, na które powinniśmy sami zwrócić uwagę zostały przedstawione wyżej.